Θέμα: Vivarium Project
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 29-01-17, 23:01
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τα περισσοτερα σου τα απαντησε ο Ανδρεας....θα προσθεσω ότι μπορω.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aquabug Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτα που ψαχνω ειναι τα εξης.
* Σιλικονη μαυρη και ισως καφε οχι δαφανεις η ασπρη (καταληλη για ενυδρειακη χρηση)εγω πηρα αυτή..φθηνη και δεν ειχα κανενα πρόβλημα http://www.agora-.gr/products/3221-wwwagora-gr.aspx
* Thinner- αραιωτικο-διαλυτικο για την σιλικονη δε το χρειαζεσαι
* Πολυουρεθανη μαυρη, χαμηλης και υψηλης διογκωσης. υπαρχει ειδικη για λιμνες. σαν great stuff θα το βρεις ΜΟΝΟ από εξωτερικο
* Διαχωριστκο ενυδρειων-egg crate
* Υποστρωμα ABG ή παρομοιο εγω χρησιμοποιησα 1/5 ενεργο ανθρακα, 1/5 coco husk ή φλοιο για ορχιδεες, 1/5 coco soil, 1/5 βρυα συσκευασμένα και 1/5 κομματια φυλλων μανωλιας. τα βρίσκεις όλα Ελλαδα σχετικα φθηνα.
* Πανι ή δυχτυ αποστραγκισης ειτε το πανακριβο από τις εταιριες...ειτε η απλη καλη σιτα που ολοι ξερουμε
* Springtails - isopods - friut flies (απο καταστημα ή χομπιστα)springtails, hydei-melanogaster, bean beetles μπορω κι εγω να σου δωσω.

Αν εχετε καμια ιδεα για το πως θα μπορουσα να αντικαταστησω κατι χωρις να
μειωθει η αποδοση και η ποιοτητα θα το εκτιμουσα.


Απορριες:

* Για αισθητικους λογους θελω να αποφυγω το μπολ.
Μπορουνε τα βατραχια να πινουν νερο απο καταρακτη ή λιμνη.
Εννοιτε οτι θα υπαρχει φιλτραρισμα. "πινουν" νερο διαμεσω του δερματος. στα δικα μου δεν εχω μπωλ με >90% υγρασια.
* Σκοπος μου ειναι να κανω ενα τυπου self systainable mini system.
Υπαρχει τετοια δυνατοτητα? Απο αποψη ταισματος των βατραχων,
αν ναι περιπου ποση διαρκεια θα μπορει να τρεχει σωστα χωρις
παρεμβαση. Γενικα λειπω απο το σπιτι πολυ συχνα αλλα οχι πανω απο 3
μερες συνεχομενα.μπορεις να λείπεις πολύ περισσοτερο ανετοτατα
* Προσθηκη ενεργου ανθρακα στο υποστρωμα αξιζει τον κοπο και το κοστος?ολοι το αναφρουν ως ένα από τα βασικα συστατικα του ABG. προφανως βοηθα στην απορροφηση οσμων και αποβλητων γενικοτερα. το καρβουνο κανει καλο στα φυτα ετσι κι αλλιως.
* Σκεφτομαι να κανω λιμνη, καταρακτη με fogger και θα υπαρχει και misting sytem.
Το νερο θα πρεπει να ειναι 100% α/ο?


Aυτα προς το παρον
Ευχαριστω εκ των προταιρων.
Βill
εγω χρησιμοποιώ από ΑΟ για να αποφευγω τα αλατα στο τζαμι. Το Misting system κατεμε θα πρεπει να παιρνει νερο χωρις αλατα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01994 seconds with 11 queries