Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 25-05-06, 15:22
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: Άγιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

Φαντάζομαι να μας πει και ο ακατανόμαστος Γ____ς τα δικά του, αλλά αλάτι -τυροκομικό- χρησιμοποιώ μόνο σποραδικά (μισή χούφτα στα 350 λίτρα, μία φορά στους 2-3 μήνες, και μόνο αν έχω κάνει τις μηνιαίες μεγάλες αλλαγές 25%+ νερού) ενώ μαγειρική σόδα μόνο όταν τα GK/KH του ενυδρείου μου δεν είναι εκεί που τα θέλω. Αν δέν κάνω τις αλλαγές νερού όπως πρέπει, μειώνω το αλάτι στο ελάχιστο ή και καθόλου.

Επίσης το αλάτι το χρησιμοποιώ σε μικρές ποσότητες σαν φάρμακο μαζί με σκόρδο (ένα κουτάλι της σούπας αλάτι και ελάχιστο σκόρδο σε σκόνη) όταν βλέπω παράσιτα -ick κλπ από νέα ψάρια, ή έντονους τσαμπουκάδες στο ενυδρείο- και πάντα μετά από γέννες.

Βέβαια, υπο νορμάλ συνθήκες -χωρίς ick, αρρώστιε- δεν έχω δεί καμμία αλλαγή πρός το χειρότερο όταν δεν βάζω αλάτι, αντιθέτως όταν μαλακώνει το νερό (GK & KH ξεφεύγουν προς τα κάτω) και δέν ρίχνω σόδα ώστε να διορθωθούν οι σκληρότητες, χάνω εύλογα και τον έλεγχο του pH του ενυδρείου, και αρχίζουν τα ζουμιά να το μαζέψω -πράγμα πολύ σπάνιο.
__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01442 seconds with 11 queries