Θέμα: EXO TERRA 90x45x90
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 29-09-19, 13:23
loupo68 Ο χρήστης loupo68 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-04-2013
Περιοχή: Κορυδαλος
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή

Θα έλεγα ότι είναι αρκετά εύκολη,ακόμη και τώρα στην αρχή που θέλει παρακολούθηση μέχρι να βρεθεί η κατάλληλη θέση των φυτών.Το θέμα είναι πως όλες οι εργασίες που χρειαζεται μου είναι πολύ ευχάριστες,οπότε δεν είναι αγγαρεία!
Κάθε μία εβδομάδα πρέπει να γεμίζω με απιονισμένο το ρεζερβουάρ του αυτόματου ψεκάσματος.Όλες οι υπόλοιπες εργασίες είναι σχετικές με την παρακολούθηση των φυτών.Υπάρχουν μέσα μίνι ορχιδέες που μερικές χρειάζονται αλλαγή θέσης ανάλογα με το φώς και το πόσο ποτίζεται το σημείο που βρίσκονται.Έγιναν κάποιες αλλαγές στην αρχή,και τώρα το μόνο που χρειάζονται είναι ελαφριά λίπανση κάθε 15 ημέρες.Υπάρχουν marcgravia που πρέπει στην αρχή να παρακολουθώ και να στηρίζω τις άκρες τους στην κατεύθυνση που θέλω να μεγαλώσουν επάνω στον τοίχο.
Κάθε 15-20 μέρες κλαδεύω moss από το ενυδρείο και την τοποθετώ στον τοίχο.'Οταν όλα αναπτυχθούν όπως πρέπει,τρέχει μόνο του μόνο με το ψέκασμα.
Γενικά είναι πολύ ευχάριστο να ασχολείσαι με λεπτομέρειες,γιατί σύντομα βλέπεις τα αποτελέσματα.
Περιμένω να κρυώσει ο καιρός για να μαζέψω moss από την φύση και να δοκιμάσω,αν και απ ότι έχω διαβάσει δεν πιάνουν όλες σε τέτοιο περιβάλλον.
Πέρα από το αρχικό κόστος αγοράς του εξοπλισμού που είναι αρκετά σημαντικό,η συντήρησή του μετά είναι αστεία(περίπου 3 ευρώ την εβδομάδα για απιονισμένο).
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01316 seconds with 11 queries