Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 08-11-10, 21:56
Το avatar του χρήστη blackghost7
blackghost7 Ο χρήστης blackghost7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 171
Προεπιλογή

Πολυ καλη προσπαθεια.

Καθοτι εχω μια μιλρη εμπειρια με το ειδος πριν καποιο καιρο να ξερεις οτι σε ενυδρειο με μηκος δειχνουν σαν συμπεριφορα.
Οτιδηποτε αλλο βαλεις μεσα απλα θα φονευθει συντομα και ας ειναι απο το ιδιο ειδος εστω και θυληκο.
Επισης αν αρχισουν οι γεννες απλα δεν σταματουν....!

Απο φυτα μπορεις να βαλεις ανουμπιες, κρυπτοκορινες καλα στερεωμενες καθως πεφτει πολυ σκαψιμο!

Υ.Γ. 2 αναφορες δικες μου... Οπως ειπαμε ειναι δολοφονοι. Χαρακτηριστικα ανφερω οτι η θυληκια μολις εγινε ζευγαρι με τον αρσενικο σκοτωσε το δευτερο θηλυκο (Ζηλια?!)

Ακομα γενουσανε καθε 25 μερες και με επιτυχια αλλα αν δεν εβγαζα τα μικρα που ηδη κολυμπουσαν ελευθερα για 2-3 μερες μετα εξαφανιζονταν!
Το εψαξα πολυ φυλαξα καραουλι την νθχτα ολοκληρη και το πορισμα βγηκε.
Το ζευγος που ηταν ιδιατερα προστατευτικο σε ολη την γεννα σε σημειο να τσιμπανε και το χερι μου οποτε το εβαζα μεσα πχ για να ξαναφυτεψω μια ριζα που βγηκε οταν τα μικρα αρχιζαν να κολυμπουν ελευθερα και να τρωνε τροφη σκονη ή αρτεμια ο πατερας τα ετρωγε! και αυτο για να σταματησει η θηλυκια να ασχολειται μαζι τους και να την ξαναζευγαρωσει

Αυτο εγινε συνεχομενα για κανα εξαμηνο και ειναι καρατσεκαρισμενο οποτε η μοναδικη λυση ηταν να βγαλω τα μικρα σε αλλο ενυδρειο οταν πλεον κολυμπουσαν σχετικα μονα τους να προλαβω το επομενο ζευγαρωμα....

Υ.Γ. Ελπιζω να βοηθησα
__________________
Οτι περνάει ...... δεν ξαναπερνάει............
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01474 seconds with 11 queries