Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 04-05-14, 11:39
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή Σκεψεις για βιοτοπικο λιμνης Βικτωρια..

Παιζει να αδειασει προσεχως ενα 200αρι και σκεφτομαι να να το αφιερωσω σε κιχλιδες Βικτωρια..Εχω ηδη δυο sp44 που αποκτηθηκαν απο ενυδρειοφιλο που εγκατελειψε και τις διατηρουσε εν αγνοια του μαλλον για το τι ακριβως ειναι.Τα ψαρια παρα τις φημες δεν ειναι καθολου επιθετικα και παροτι ειναι μαλλον και τα δυο αρσενικα κοβουν βολτες σε 450αρι ολη μερα μαζι(μηπως επειδη δεν υπαρχει θυληκο?)Το 200αρι ειναι καταλληλο γι αυτα?Ακομη βρισκω διαθεσιμα Astatotilapia aeneocolor,Astatotilapia nubila και Astatotilapia latifasciata.Δεν εχω καταφερει να βρω ιδιαιτερες πληροφοριες για τη δυνατοτητα συμβιωσης εστω καποιων απο αυτα τα ειδη μια και οι περισσοτεροι(ξενοι) διατηρουν ενα μονο ειδος αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι επειδη ειναι καλυτερα ετσι ή επειδη δεν κυκλοφορει ποικιλια ψαριων απο τη Βικτωρια..Δεδομενου οτι τα χρωματα των sp44,aenocolor kai latifasciata μοιαζουν αρκετα θα υπαρχει θεμα υβριδισμου?Επισης οσον αφορα το βιοτοπο..Μοιαζει με τυπικο Αφρικανικο σαν τη Μαλαουι ?Σε καποια βιντεακια βλεπω αρκετο πρασινο,σαν Αφρικανικο ποταμι..Παντως τα sp44 δεν αφηνουν φυτο ουτε για δειγμα..Απο θεμα διατροφης ειναι παμφαγες?Επισης αν εχει κανεις εμπειριες σχετικα με τη φιλοξενια τετοιων ειδων ας πει κανενα τιπ...
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01504 seconds with 11 queries