Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 25-03-10, 11:01
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή ολοκαινουριο στησιμο,ολα απο την αρχη !

Καλημερα και χρονια πολλα σε οσους γιορταζουν σημερα ! Την περασμενη εβδομαδα λοιπον και μετα απο αρκετα προβληματα με αλγες και κυανοβακτηρια αποφασισα να αλλαξω λιγο τα πραγματα στο ενυδρειακι.Καταρχην εκανα μια τραγικη παραλειψη στο προηγουμενο στησιμο...και ενω καποιος μου ειπε να τρυπαω συχνα τον βυθο γιατι κατω απο την αμμο ειχαμε βαλει ωραιοτατο χωματακι,εγω το εσβησα τελειως απο το μυαλο μου.Αποτελεσμα να ψαχνω να βρω τι μυριζει τοσο ασχημα καθε τρεις και λιγο κοντα στο ενυδρειο....τα λογια ειναι περιττα.Πεταμα λοιπον το υποστρωμα,καθαρισμα τα τζαμια και τα φυτα (οσα μπορεσα να σωσω απο την αλγη με την οποια ηταν σκεπασμενα),υποστρωμα flourite,καινουρια φυτακια απο ευγενικες δωρεες για τις οποιες ευχαριστω παρα πολυ,και ελπιζω μεσα στην αλλη εβδομαδα να εχω και το co2 που αποφασισα να αγορασω για να κανω αυτη τη φορα σωστη δουλεια.Εβαλα μεσα ο.τι φυτο ειχα στα χερια μου,ευελπιστωντας να μην παρει τα πανω της η αλγη.Θελω να πιστευω οτι με ολα αυτα τα φυτα και με το co2 να τα βοηθαει στην αναπτυξη,οτι δεν θα αντιμετωπισω ξανα τα ιδια προβληματα.Τα εχω φυτεψει οπως να ναι για αρχη,σας βαζω και λιγες φωτογραφιες και περιμενω παρατηρησεις και συμβουλες.Οπως εχω ξαναγραψει το ενυδρειακι ειναι 60x30x30 και ο φωτισμος 1x24watt grolux και 1x24watt λευκη κινεζικη λαμπα που ειχε επανω το συστημα οταν το αγορασα.Προς το παρον μεχρι να βαλω την μπουκαλα δεν ριχνω λιπασματα,ειμαι ετοιμη να ακουσω διορθωσεις..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  phpfqtE2eAM.jpg
Εμφανίσεις:  444
Μέγεθος:  75,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  phpsnux2pAM.jpg
Εμφανίσεις:  388
Μέγεθος:  89,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  phprLYhr2AM.jpg
Εμφανίσεις:  398
Μέγεθος:  92,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01619 seconds with 12 queries