Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 20-08-15, 10:59
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε Yo13 , για τα ΚΟΙ σίγουρα ο Γιάννης ξέρει καλύτερα, αλλά και εγώ θεωρώ πως δεν μπορούν να μπουν σε λιμνούλα που θα είναι σε μπαλκόνι, επομένως τα ξεχνάς.
Πάμε για τα χρυσόψαρα, αν μπορείς να βρεις μια λιμνούλα 200 λίτρα ή μεγαλύτερη ,για μικρότερη δεν θα το συνιστούσα με τίποτα, γιατί βάζοντας χαλίκι και καμια γλάστρα με φυτά τα λίτρα θα μειωθούν αρκετά, θα μπορέσεις να βάλεις σχετικά άνετα 2 χρυσόψαρα Common/Comet/Shubunkin. Να έχεις υπόψη σου πως αυτά τα ψάρια θέλουν ελάχιστο 80 λίτρα ανά ψάρι και να υπάρχει μήκος πάνω από 1,20 (1,50 θα ήταν ακόμα καλύτερα). Δεν θα σου πρότεινα Funcy, εκτός και αν μπορείς να θερμαίνεις τη λίμνη το Χειμώνα, γιατί καλό είναι για τα Funcy να μη πέσει η θερμοκρασία κάτω από 13-14 βαθμούς , ενώ για τα κλασσικά χρυσόψαρα (Common/Comet/Shubunkin) ζουν και κάτω από 10 βαθμούς (ο Γιάννης Tsala φέτος το Χειμώνα τα άφησε και σε 0 βαθμούς), αρκεί να μη τα ταΐζεις όταν η θερμοκρασία πέσει κάτω από τους 10 βαθμούς.
Βυθό να βάλεις ψιλό χαλίκι ή χοντρή άμμο, για να μπορείς να φυτέψεις αλλά και να σκαλίζουν τα χρυσόψαρα, και να είναι χαλαζιακή για να μη σου ανεβάζει σκληρότητες.
Θα πρέπει να έχεις δυνατή φίλτρανση σε βιολογία, τα χρυσόψαρα είναι ρυπογόνα. Για κάποιο έτοιμο φίλτρο δεν ξέρω να σου πω (είμαι της ιδιοκατασκευής) αλλά αν πιάνουν τα χέρια σου θεωρώ πως θα ήταν καλύτερο να φτιάξεις μόνος σου φίλτρο με κανα βαρελάκι βάζοντας μια αντλία 1000-1500 Λ/Ω θα είσαι μια χαρά.

Καλό είναι επίσης να προσέξεις τη θερμοκρασία το καλοκαίρι , τα χρυσόψαρα είναι ψάρια κρύου νερού
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από planetgeo7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θέλεις φτιάχνεις ένα ενυδρείο στο μέγεθος που θέλεις και το τοποθετείς σε μια βάση όχι πολλή ψιλά το ντύνεις από την έξω πλευρά με Dow διαμορφωμένο σαν βράχο έτσι<<d.i.y 3d bacrground>> έχεις και σχέδιο και μόνωση βάζοντας γλάστρες γύρο και η επιστροφή του νερού την περνάς στην πλάτη του ενυδρείου από ψιλά δημιουργώντας σαν καταρράκτη .
Όσο για το βάρος στατικά είναι μικρό. Υπάρχου πολλή έξυπνες και οικονομικές λύσης.
Ξύλινο και ησύχασες από όλα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 20-08-15 στις 10:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01594 seconds with 11 queries