Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 30-01-17, 20:09
EVI-BILL Ο χρήστης EVI-BILL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 45
Wink

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι δυό επιλογές ψαριών γι αυτό το ενυδρείο είναι λάθος (μόνο προσωρινά αν είναι μικρά) :- Epalzeorhynchos Frenatum http://www.seriouslyfish.com/species...chos-frenatum/
- Pterygoplichthys γίνεται τεράστιος και είναι από Ν.Αμερική

Επίσης τα Puntigrus tetrazona και τα Brachydanio rerio νοιώθουν καλύτερα σε ομάδες 8-10 ατόμων και φοβάμαι ότι τα πρώτα ίσως τσιμπολογάνε τις ουρές των δεύτερων. Θα έβαζα μόνο το ένα είδος.
Το φιλτράκι το θεωρώ ανεπαρκές.
Αυτά τα επιεική από 'μένα αν και έχω πολύ καιρό να ασχοληθώ με Ασία. Περισσότερα οι εξειδικευμένοι
Σε ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια σου . Όντως τα Epalzeorhynchos Frenatum είναι μικρά 3-4cm .Περίπου 2 μέρες τρέχει το ενυδρείο δεν διαπίστωσα να κυνηγάνε τις ουρές ,ίσως γιατί χάνονται μέσα στο ενυδρείο ή έχουν χωρίσει τίς περιοχές τους τα μέν πρώτα πιο χαμηλά και τα δεύτερα στην πάνω μεριά του ενυδρείου δεν ξέρω ...Εάν δω οτι δεν έχουν διαμάχες θα πάρω άλλες 2 τετράδες να τα κάνω κοπάδι ..(Το φίλτρο αποτελείται απο μακαρόνι-άνθρακα-και ενυδρειακό βαμβάκι είναι μέρος του ενυδρείου(εσωτερικό) και περνάνε απο εκει περίπου 20λίτρα νερού που το στέλνει μια αντλία 300 λίτρα /ώρα.
Όσο για τον Pterygoplichthys των έβαλα να τρώει τις άλγες δέν ξέρω εάν υπάρχει αντίστοιχο ψαράκι Ασιατικό...

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές ...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01481 seconds with 11 queries