Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 07-06-10, 22:14
Το avatar του χρήστη LeeHook
LeeHook Ο χρήστης LeeHook δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Ειδικά επειδή πρόκειται για τις πρώτες προσπάθειες μου στα ενυδρεία.
Η αλήθεια είναι οτι, μετά από κανά 2 χρόνια με χρυσόψαρο, αποφάσισα να ασχοληθώ κάπως παραπάνω με τα ενυδρεία και μάλιστα λίγο απότομα αφού και οι δύο μου προσπάθειες ξεκίνησαν για βιοτοπικά (Ινδίας-Colisa Lalia και Σουμάτρας-Pearl Gourami). Το αποτέλεσμα ήταν οτι, κατά κάποιο τρόπο, τα μπέρδεψα λίγο.
Και σ' αυτό θα ήθελα την βοήθεια σας. Διάβασα πολλά ξένα site που αναφέρονται σε βιοτοπικά Ασίας, αλλά όλα μιλάνε και προτείνουν πολύ γενικά πράγματα.
Το πρότζεκτ μου ήταν για την αναπαράσταση ενός κομματιού μίας λίμνης στην Σουμάτρα στο οποίο θα ζούσαν Pearl gourami. Από εκεί και πέρα τι άλλο θα έπρεπε να έχει αυτό το κομμάτι; π.χ. τί ψάρια;
Τα SAE ζούνε δίπλα στα pearl; Μάλλον όχι λόγω του οτι τα SAE προτιμούνε νερά με ροή.
Τα zebra netrite είναι γείτονες με τα pearl;
Τα NYmphaea Lotus φυτρώνουν μαζί με Limnophila aromatica και cryptocoryne balansae;
Ειδικά για τα φυτά δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη.
Όσο για τα ψάρια μάλλον ένας συνδυασμός Pearl, Harlequin rasbora και κάτι άλλο (τι όμως; ) είναι πιθανόν αληθοφανής (βέβαια σε ένα μεγαλύτερο ενυδρείο).
Μπορεί κάποιος να περιγράψει, ενδεικτικά, τι θα περιλάμβανε ένα κομμάτι 2-3 κυβικά σε μία λίμνη black water στην Σουμάτρα;

Υ.Γ. Μάλλον ο καλύτερος τρόπος είναι να πεταχτώ μέχρι εκεί με μάσκα και αναπνευστήρα!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01438 seconds with 11 queries