Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 25-02-18, 20:50
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή Επανενεργοποίηση ενυδρείου

Καλησπέρα στην κοινότητα. καιρό έχω να μπω αρκετό θα έλεγα!! δεν γνωρίζω πολλά νικ πλέον χαχα.

Λοιπόν θα μπω στο θέμα! αυτό το ενυδρείο είχε στηθεί και ξαφνικά σε κάποιο καιρό το φίλτρο και η δουλειά μου μας άφησαν χρόνους ταυτόχρονα

Απο εκεί και πέρα έφυγαν τα ψάρια και τα φυτά (ίσως έμεινε μος) και άδειασε άλλα μέχρι το υπόστρωμα. το υπόστρωμα έμεινε υγρό για αρκετές βδομάδες όπως και τα ξύλα κλπ (ίσως και μήνες)!

υπόστρωμα ειναι το Seachem Flourite Dark.

Και καταλήγουμε στο σήμερα που καθώς βρήκα δουλειά θα πάρω φίλτρο, σκέφτομαι το EHEIM external eXperience 150..
Απλα δεν ξέρω σε τι κατάσταση θα ειναι το flourite.. εχει πάθει τπτ? σίγουρα το ενυδρείο δεν ειναι απολυμασμένο.. σίγουρα ισως εχει μικροοργανισμους μεσα κλπ...
Σκεφτόμουν για το restart του να το γεμίσω να δω για διαρροές, να ξανά σταθεροποιήσω τα ξύλα με πετρες γιατι στεγνώσαν (εχει 2 χρόνια πλέον), να μουσκέψει καλα το υπόστρωμα, και μετα να τρεξω το φιλτρο με υαλοβάμβακα και ενεργό άνθρακα για 2 βδομάδες να μαζέψει οτι ειναι, και μετα να βαλω τα κανονικά filter media και να ξεκινήσω κύκλο του αζώτου για στρώσιμο..

Τι λέτε εσείς? κανένα input?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01365 seconds with 11 queries