Θέμα: περι TDS...
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 08-02-05, 01:57
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από George-A
Και με αυτόν τον πίνακα τι γίνεται;
http://www.hagen.com/usa/aquatic/gh_kh_conv_cal.cfm
Μια χαρά είναι ο πίνακας... τί έχει ?

Μετατροπές σε διάφορες μονάδες μέτρησης κάνει.

Αν για παράδειγμα βάλεις 1 στη στήλη "GH/KH RESULTS" - στη σειρά "dH (gH)" - αυτήν δηλαδή που "μετράνε " τα υγρά τεστ, θα βγάλει 17,9 mg/l... 17,9 ppm (προσεγγιστικά το 17,86 που έγραψε ο lasal για ακρίβεια :P)... τα υπόλοιπα είναι για χημικούς

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Γιατί να χρειάζεται μετατροπή εφόσον το hanna εχει preconfiguration ?
Ασυννενοησία λόγω διαφορετικών τρόπων μέτρησης. Είτε χρειάζεται, είτε όχι, "σωστά" συμπεράσματα βγαίνουν. Επειδή από τα δικά μου "πειράματα" η μετατροπή 100/58 μου βγάζει πάντα πιο "σωστές" μετρήσεις σε σχέση με τα υγρά τεστ... την προτιμώ γιατί "καταλαβαίνουμε τι λέμε" σε σχέση με τις σταγόνες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Γιατί να μετρήσουε σε άλλη θερμοκρασία απο την στιγμή που το όργανο έχει αυτόματη αντισταθμιση θερμοκρασίας?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asteris
Το 98129 κάνει αυτόματη αντιστάθμιση θερμοκρασίας και μάλιστα σου επιτρέπει να αλλάξεις την σταθερά διόρθωσης. Επίσης έχει σαν στάνταρ συντελεστή αγωγιμότητας προς συγκέντρωσης (μS/cm to ppm) 0.5, το οποίο και αυτό μπορείς να αλλάξεις από 0.45 έως 1.00.
Αν το 98129 κάνει πραγματική αντιστάθμιση θερμοκρασίας, δεν θα έπρεπε να σου επιτρέπει να αλλάξεις τον συντελεστή (από 0,45 - 1,00). Ο συντελεστής αυτός (μετατροπή αγωγιμότητας σε TDS) είναι απόλυτη συνάρτηση της θερμοκρασίας. Στους 25 Κελσίου πχ είναι 0,5. Στους 30 Κελσίου είναι πχ 0,6. Στους 40 Κελσίου είναι πχ 0,7. Για ποιόν λόγο να "ρυθμίσεις" αυτόν τον συντελεστή όταν το όργανο υποτίθεται οτι τον ρυθμίζει αυτόματα ανάλογα με την θερμοκρασία?

Η μόνη περίπτωση να σου επιτρέπει να τον αλλάξεις, είναι για να επιλέξεις αν τα TDS που θέλεις να σου δείχνει θα είναι "as NaCl", "as 442 formulation", "as CaCO3" η "as... κάτι που μου διαφεύγει", οπότε θα είχε τις ανάλογες options και όχι "πλήρη έλεγχο" από 0,45-1,00. Εκτός κι αν κατάλαβα λάθος, οπότε άκυρα τα προηγούμενα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από targas21
Η αληθεια ειναι οτι εγω περιμενα να μετραω τις παραμετρους του νερου και να λεω..."οι μετρησεις μου ειναι αυτες,η RO μου βγαζει αυτο,η βρυση αυτο αρα τοσο νερο θα βαλω απτη βρυση ,τοσο απο την RO".Στο σημειο που βρισκομαι ακομα ελπιζω να καταλαβαινετε οτι μπερδευομαι ευκολα με πραγματα που σε εσας φαινονται παιχνιδακι.Γιαυτο αλλωστε προσπαθω να εχω τον καταλληλο δυνατο εξοπλησμο ωστε να διευκολυνθω σε πραγματα που καποιοι απο σας,απο εμπειρια και μονο,δεν τον χρειαζεστε...
Κατ' αρχήν, τον εξοπλισμό που πήρες, όσο "μεγαλώνει η εμπειρία" σου , τόσο πιο χρήσιμος θα είναι. Κάνεις λάθος οτι η εμπειρία συνεπάγεται λιγότερο εξοπλισμό... το αντίθετο συμβαίνει (δυστυχώς )

Αν "μπερδεύεσαι εύκολα", γράψε τι TDS μετράς στη βρύση ( στην RO ότι κι αν μετράς λάθος θα είναι...εκτός κι αν μετράς κάποια σχετικά μεγάλη τιμη, οπότε ίσως αλλού είναι το πρόβλημα) και εδώ είμαστε...
Δώσε ΕΝΑ νούμερο (TDS βρύσης) και τα άλλα είναι εύκολα.

Και παράτα για την ώρα κάτι βαρεμένους που διυλίζουν τον κώνωπα (kostasy68, lasal, asteris και λοιποί )
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01901 seconds with 11 queries