Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 02-06-09, 17:17
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akistriantas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αχ τωρα με το φιλτρο καπως με μπερδεψες δηλαδη αν ηθελα κατι ετοιμο τι θα μου ελεγες να παρω αν μπορεισ να μου πεις κατι συγκεκριμενο να δω για να καταλαβω τι εννοεις γιατι οπως ειπα δεν ξερω και πολλα...Για να σου δωσς να καταλαβεις τι σκεφτομουν λοιπον η λιμνη θα γινει με τσιμεντο και οχι με ναιλον πρωτον θα εχει 3 βαθμιδες 50cm υψους η καθε μια δλδ γυρω στο 1,5μ μεγιστο βαθος.Τωρα για τους καταρακτες...μεγαλη ιστορια μην ρωτησετε μεγεθος κτλ. ειναι ακομα στο μυαλο σαν ιδεα.Λοιπον πρωτος τοιχος με μια σειρα ή δυο τουβλα,στην κορυφη τοποθετημενη υδροροη με κλιση και στρωμενη με βοτσαλα εδω θα πεφτει το νερο απο την λιμνη,στο τελος της φιλτρο φτιαγμενο απο γλαστρα τετραγωνη 1ος καταρακτης του οποιου το νερο θα πεφτει στον 2ο τοιχο ακριβως μπροστα απο τον πρωτο με το ιδιο συστημα υδροροη φιλτρο κτλ.και μετα ενας τελευταιος τοιχος με τα ιδια απο πανω και τελος να πεφτει στην λιμνη....Δεν ξερω πως φαινεται και αν καταλαβενεται αλλα το ετσι οπως το εχω στο μυαλο μου μοιαζει ωραιο
Έτοιμα φίλτρα για τέτοια λίτρα υπάρχουν και μάλιστα έχεις αρκετές επιλογές. Απλά θα πρέπει να υπολογίσεις εκ των προτέρων ότι για λίμνη των 10,000 πας για φίλτρο που είναι φτιαγμένο για λίμνη των 15,000 λίτρων με UV διότι:
1. Ο Μεσογεικός καιρός με την ισχυρή ακτινοβολία και το περίσσευμα νιτρικών, ευνοεί την ανάπτυξη έλγης.
2. Ο υπολογισμός π.χ. ενός φίλτρου των 10,000 πραγματοποιείται για λίμνη η οποία έχει μέτριο βιοφορτίο και εν μέρει σκιερό μέρος. Σε περίπτωση αυξημένου βιοφορτίου ή έκθεσης της λίμνης για μεγάλες χρονικές περιόδους κατά την καλοκαιρινή περίοδο υπάρχει έντονη η περίπτωση να σου ξεφύγει.

Αφού έχεις επιλέξει το μπετόν, τότε πιστεύω ότι θα πρέπει να μειώσεις τις βαθμίδες σε μόνο δύο, γιατί θα υπάρξουν τεχνικές δυσκολίες κατά την κατασκευή, αλλά το κυριότερο θα έχεις περισσότερη επιφάνεια και ενώσεις που μπορούν να προκαλέσουν ρωγμές μακροπρόθεσμα στο χρόνο. Συνήθως μια τέτοια κατασκευή γίνεται χωρίς βαθμίδες. Βάζεις την φαντασία σου και βρίσκεις λύσεις για να τοποθετήσεις φυτά κ.λ.π. Το 1.50εκ. είναι ιδανικότατο για ΚΟΙ. Βασικά, είναι ότι θα κατασκευάσω και εγώ με λίγες διαφορές από τη δική σου.

Ακριβώς δεν έχω καταλάβει την πλοκή του έργου που σκέφτεσαι. Απλά πρέπει να υπολογίσεις ότι δεν πρέπει να έχεις μεγάλη απόσταση από τον χώρο του φίλτρου μέχρι και το σημείο της αντλίας γιατί θα έχεις ήδη ως ένα κρατούμενο το μεγάλο βάθος.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01567 seconds with 11 queries