Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 14-12-02, 00:34
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ!! HELP!!! HELP

Title: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ!! HELP!!! HELP
Post by: Sharky on 03/21/02 at 01:15:41
--------------------------------------------------------------------------------
Εχω το εξωτερικό της RENA Filstar xP3 300Gph. Με νεκρική ησυχία στο σπίτι ακούς σαν νερό να τρέχει σε συντριβάνι! Ο ήχος προέρχεται μέσα από τον κάδο του φίλτρου και διαπίστωσα ότι έχει φυσαλίδες από αέρα τις οποίες σε ανυποψίαστα διαστήματα με ένα μπράφ τις πετάει στην εξαγωγή μέσα στο ενυδρείο και τα ψάρια τρομάζουν. Αφού το κάνει αυτό ησυχάζει για λίγο και μετά πάλι τα ίδια. Κοίταξα πολύ προσεχτικά τις σωληνώσεις και δεν τραβάει αέρα από πουθενά.
Τι τρέχει ρε παιδιά; Εκτός του ότι είναι εκνευριστικός ο θόρυβος τρομάζει και τα ψάρια με την βίαιη εισαγωγή αέρα στο ενυδρείο.
Υπόψη ότι το φίλτρο είναι καινούργιο και έχει δουλέψει μόνο 6 ημέρες.
Τι κάνουμε;




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ!! HELP!!! HELP
Post by: ThanMos on 03/21/02 at 01:56:59
--------------------------------------------------------------------------------
Κοιταξε μηπως υπαρχει συσσωρευμενος αερας καπου στο canister που τον βγαζει σιγα σιγα...
Δοκιμασε να αποσυνδεσεις το φιλτρο, και να το γεμισεις εντελως με νερο πριν το ξανασυνδεσεις...
Τετοια προβληματα ειναι συχνα στην αρχη, πριν εξοικειωθεις με τις ιδιαιτεροτητες του συστηματος σου.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ!! HELP!!! HELP
Post by: sonia on 03/21/02 at 02:01:05
--------------------------------------------------------------------------------
Εχει παραμηνει καποιος αερας μεσα στον καδο του φιλτρου και ειναι φυσιολογικο να κανει θορυβο(λογω του αερα).
Καθε φορα που θα ανοιγεις το φιλτρο σου για να κανεις καποια δουλεια,ολο και καποιος αερας θα παραμενει μεσα στον καδο.Εγω κανω το εξης.Πιανω το φιλτρο με τα χερια μου και το κουναω με αργους ρυθμους δεξια αριστερα,ετσι ωστε οσος αερας ειναι μεσα στον καδο να φυγει μεσω της εξοδου του φιλτρου.
Απο κει και περα,θα καταλαβεις οτι δεν εχει αλλο αερα μεσα,οταν σταματησει να ακουγεται πολυ η αντλια και οταν δεν ακουγεται πλεον το νερο να κελαριζει μεσα στον καδο.επισης φαινεται και με το ματι(ο καδος ειναι διαφανος και αν εχει αερα,θα μπορεις να τον διακρινεις)
Γιατι εγκλοβιστηκε τοσος αερας μεσα στον καδο?Ακολουθησες πιστα τις οδηγιες?Συνηθως μενει καποιος αερας την πρωτη φορα λειτουργιας(και λιγοτερος καθε φορα που θα ανοιγεις τον καδο)αλλα εσυ λες για κατι πιο εντονο.Μηπως εχεις καποια καλτσα με βιολογικο υλικο που μπορει να ειχε ή ακομα εχει εγκλοβισει καποιον αερα μεσα της?




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ!! HELP!!! HELP
Post by: Sharky on 03/21/02 at 02:06:40
--------------------------------------------------------------------------------
Οτι μου γράφετε το έχω κάνει. Sonia έπιασα τον κάδο και το έκανα αυτό μα συνέχιζε να βγάζει αέρα.
Τις οδηγίες τις ακολούθησα με ευλάβια.
Τι γίνετε ρε παιδιά;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ!! HELP!!! HELP
Post by: zincfree on 03/21/02 at 02:26:42
--------------------------------------------------------------------------------
Tσεκάρισε τις συνδέσεις σου μήπως καμμιά δεν έχει εφαρμόσει σωστά και μπάζει αέρα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ!! HELP!!! HELP
Post by: Sharky on 03/21/02 at 02:47:43
--------------------------------------------------------------------------------
Αντρέα υπάρχει μόνο ένας σύνδεσμος (γωνιακός) τον οποίο τον έχω ξεψαχνίσει! Εχω κάτσει με τις ώρες και το παρακολουθώ. Δεν τραβάει ούτε φυσαλίδα από την σωλήνωση της εισαγωγής.
Θα σκάσω!!!!!!!!!!!!!! :'( :'( :'(



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ!! HELP!!! HELP
Post by: zincfree on 03/21/02 at 02:53:15
--------------------------------------------------------------------------------
Κάπου έχει κρατήσει αέρα στον κάδο. Θεωρώ πως με το πέρασμα των ημερών θα βρει διέξοδο και θα φύγει, εκτός και αν συμβαίνει κάτι άλλο.
Το πολύ πολύ, λύστο άλλη μία φορά, έλεγξέ το διεξοδικά και ξαναβάλε το σε λειτουργία.
Τσεκάρισε φλάτζες, φτερωτές, σωλήνες, by pass αέρα κλπ κλπ κλπ.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ!! HELP!!! HELP
Post by: ASCCO1 on 03/21/02 at 03:02:12
--------------------------------------------------------------------------------
Ερωτηση κρισεως
Σε τι υψος εχεις το φιλτρο,σε σχεση με το ενυδρειο???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ!! HELP!!! HELP
Post by: BILAS on 03/21/02 at 03:05:31
--------------------------------------------------------------------------------
Φιλε και εμενα μου τα εκανε αυτα αλλα για ενα βραδυ μετα σταματησε μονο του .Και ξερεις οτι εχουμε το ιδιο.Οπως και να γινει καποιο θορυβο θα τον κανει ;D ;D.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ!! HELP!!! HELP
Post by: Sharky on 03/21/02 at 03:10:51
--------------------------------------------------------------------------------
Αντρέα το έχω λύσει. Δεν έχει παρακράτηση αέρα. Οταν το βάζω σε λειτουργία μετά το λύσιμο δουλεύει ρολόι.
Μετά σιγά σιγά ο κάδος γεμίζει αέρα και ξανά ματά τα τούμπανα.
Θα παρακαλούσα εάν έχετε την όρεξη να μπήτε στο site της RENA www.rena.net,xP3 εκεί το έχει φωτογραφία αναλυτικά μήπως και κατεβάσετε καμιά τρελή ιδέα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ!! HELP!!! HELP
Post by: zincfree on 03/21/02 at 03:27:10
--------------------------------------------------------------------------------
Μήπως η είσοδος νερού παίρνει αέρα με κάποιο τρόπο;
Μήπως τα μηχανικά μέσα (σφουγγάρια, "υαλοβάμβακας") κρατάνε αέρα στο πορώδες τους;

Έλεγξε τη φτερωτή της κεφαλής.

Δεν βρίσκω λόγο να κάνει τόση πολύ φασαρία.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ!! HELP!!! HELP
Post by: Sharky on 03/21/02 at 03:27:53
--------------------------------------------------------------------------------
Η διαφορά ύψους -πάτος ενυδρείου με καπάκι φίλτρου- είναι περίπου 40 εκατοστά. Οι σωλήνες έιναι ευθεία χωρίς kinks.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ!! HELP!!! HELP
Post by: Sharky on 03/21/02 at 03:41:52
--------------------------------------------------------------------------------
Μιλάμε για πολύ αέρα Αντρέα. Είναι αδύνατο να προέρχεται από τα υλικά του φίλτρου. Το έχω ανοίξει και το έχω τσεκάρει.
Η παράνοια στο μεγαλείο της



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ!! HELP!!! HELP
Post by: var101 on 03/21/02 at 04:45:54
--------------------------------------------------------------------------------
Κινδυνεύοντας να πω κάτι που έχεις ήδη ελέγξει:

Αν *σίγουρα* δε "μπάζει" αέρα από κάποια σύνδεση και δεν έχεις κάποιο venturi που λειτουργεί με υπερβάλλοντα ζήλο, μήπως κοντά/κάτω από την είσοδο της αναρόφησης υπάρχει αερόπετρα ή έξοδος CO2?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ!! HELP!!! HELP
Post by: Sharky on 03/21/02 at 04:58:48
--------------------------------------------------------------------------------
Φίλε τι είναι το venturi; Για τα άλλα όχι δεν υφίσταται τέτοια περίπτωση


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ!! HELP!!! HELP
Post by: sonia on 03/21/02 at 05:34:54
--------------------------------------------------------------------------------
Τοτε αν μιλαμε για τοση παρανοια(οπως λες κι εσυ φιλε μου),μαλλον θα επρεπε να το επιστρεψεις.Μην ξεχνας οτι μεσα στη συσκευασια υπηρχε και μια εγγυηση(2 χρονων νομιζω)με την οποια μπορουν να στο αντικαταστησουν.
Ασχετα απο αυτο για οσους δεν το εχουν προσεξει ή δεν το γνωριζουν, Η var101 ειναι μια ακομα απο τις γυναικες αυτου του forum!!!
Αληθεια,σε τι αριθμο εχουμε φτασει τωρα?



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ!! HELP!!! HELP
Post by: Sharky on 03/21/02 at 05:44:03
--------------------------------------------------------------------------------
Sorry στην var101, που να φανταστώ ότι έιναι female? Βλέπεις Sonia τι παθαίνεις εαν δεν συμπληρώνεις σωστά το profile?
Αντε και σ'ανώτερα!!!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ!! HELP!!! HELP
Post by: zincfree on 03/21/02 at 05:45:14
--------------------------------------------------------------------------------
Καλή σκέψη var101. Αλλά δεν νομίζω να έχει venturi pump στο tank του ο Sharky, για πιο λόγο να είχε άλλωστε.

Αφού τον έβαλες να αναρωτιέται τι είναι venturi pump τώρα πες του και τι είναι.

Αλήθεια εσύ πώς και έχεις υπ' όψιν σου τα venturi pumps;
Να υποθέσω θαλασσινό tank;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ!! HELP!!! HELP
Post by: lurking_fear on 03/21/02 at 07:35:15
--------------------------------------------------------------------------------
Άσχετο με το θέμα που συζητάτε εδώ αλλά αφορά τα φίλτρα. Διάβασα κάπου ότι τα εσωτερικά φίλτρα με σφουγγάρι δεν κάνουν καλό φιλτράρισμα και δεν προσφέρονται για καλό βιολογικό φιλτράρισμα. Κάποια άλλη φορά όμως είχα διαβάσει ότι τα φίλτρα με σφουγγάρι προσφέρουν καλό βιολ. φιλτράρισμα. Η άποψή σας ποιά είναι;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ!! HELP!!! HELP
Post by: Takis on 03/21/02 at 09:38:51
--------------------------------------------------------------------------------
Το έχω ξαναγράψει αυτό....
Το 2ο ενυδρείο μας (της Μαρίας) http://www.geocities.com/ttsamis/2enydreio.htm δουλεύει από την αρχή με ένα εσ. φίλτρο με σφουγγάρι και κάνει πολύ καλή δουλειά. Το ίδιο και το 3ο ενυδρείο, μόνο που έχει και ένα εξωτερικό μικρό φίλτρο, που και αυτό έχει μέσα μόνο σφουγγάρια.
Υπάρχουν όμως και άλλες λύσεις. Δεν ισχυρίζομαι ότι είναι η μόνη καλή λύση.....


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ!! HELP!!! HELP
Post by: Tolis on 03/21/02 at 09:54:58
--------------------------------------------------------------------------------
Το φιλτρο απλά παιρνει αερα απο καπου. Η απο εδω:

ή το πιθανοτερο απο εδω: το ειχα παθει κι εγω σ' αυτο το σημειο...εχε υπ' οψιν οτι με την ταχυτητα που τρεχει το νερο ειναι αδυνατο να δεις φυσαλιδες, αλλά ο αερας μπαινει.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ!! HELP!!! HELP
Post by: zincfree on 03/21/02 at 10:00:09
--------------------------------------------------------------------------------
To θέμα με τα φίλτρα-σφουγγάρια το έχουμε νομίζω εξαντλήσει σε άλλο topic. O Takis μάλιστα έχει και μία καλή αναφορά στο http://www.geocities.com/ttsamis/filters4.htm για το θέμα.

Eπειδή έχω πυρετό σήμερα και είμαι κομμάτια θα συνεχίσω να περιμένω από την var101 να εξηγήσει τι είναι τα venturi pumps στον sharky και σε όποιους άλλους δημιούργησε την απορία.
var101 it's your obligation now!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ!! HELP!!! HELP
Post by: polleni on 03/21/02 at 10:05:16
--------------------------------------------------------------------------------
Υποθέτω ότι εννοεί διάφορα φίλτρα (εσωτερικά κυρίως) τα οποία έχουν στην κορυφή του μία ρυθμιζόμενη είσοδο για παροχή αέρα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ!! HELP!!! HELP
Post by: Tolis on 03/21/02 at 10:09:01
--------------------------------------------------------------------------------
Ή επειδη το φιλτρο ειναι canister, τα venturi που προσαρμοζονται στην επιστροφη.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ!! HELP!!! HELP
Post by: zincfree on 03/21/02 at 10:26:55
--------------------------------------------------------------------------------
Αψού...Εγώ ήθελα να αναφερθούν οι αντλίες νερού με σύστημα venturi. Αφού δεν με σκέφτεστε καθόλου ...Αψού, θα σας πω λοιπόν τι είναι οι αντλίες venturi.
Aντί για κοινές φτερωτές έχουν φτερωτές σε σχήμα πολυάκτινου αστεριού και λέγονται needle wheels. Το αποτέλεσμα είναι να αναμιγνύουν το νερό με τον αέρα που ρουφάνε και να κάνουν ένα "σφιχτό" μίγμα αέρα-νερού. Είναι οι ιδανικές αντλίες νερού για χρήση σε τροφοδοσία των skimmers...Aψού


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ!! HELP!!! HELP
Post by: makis on 03/21/02 at 14:10:35
--------------------------------------------------------------------------------
Ειχα για 1,5 χρονο το XP2 και αντιμετωπιζα τα ιδια περιπου
προβληματα-τα οποια ποτε δεν ελυσα αν και το εψαξα αρκετα.
Παντως,κοιταξε την φλατζα που υπαρχει γυρω απο το μοτερ
στο κατω μερος του καπακιου.
Αν δεν ειναι ενταξει δεν αφηνει το καπακι να πατησει καλα
οποτε δεν εχεις καλη στεγανοτητα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ!! HELP!!! HELP
Post by: Tolis on 03/21/02 at 14:55:53
--------------------------------------------------------------------------------


on 03/21/02 at 05:34:54, sonia wrote:
Παράθεση:
Ασχετα απο αυτο για οσους δεν το εχουν προσεξει ή δεν το γνωριζουν, Η var101 ειναι μια ακομα απο τις γυναικες αυτου του forum!!!
Αληθεια,σε τι αριθμο εχουμε φτασει τωρα?


8


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ
Post by: var101 on 03/21/02 at 16:51:13
--------------------------------------------------------------------------------
Ουπς, μόλις τώρα ανακάλυψα ότι κλήθηκα να αναλάβω τις ευθύνες μου για την αναφορά των venturi! Ευτυχώς με πρόλαβε κάποιος πολύ περισσότερο γνώστης από μένα! (βλ. zincfree)

Στο προηγούμενο μήνυμά μου, συγκεκριμένα, είχα στο μυαλό μου τα venturi με τα οποία εμπλουτίζεται με αέρα το νερό καθώς μπαίνει στο ενυδρείοίο, αλλά και γενικά το φαινόμενο Venturi που μπορεί να ξεπηδήσει και κει που δεν το θέλουμε, όπως μάλλον συμβαίνει και στο ενυδρείο σου, που μάλλον "μπάζει" αέρα! Πώς λειτουργεί: π.χ. εδώ:



το διαφανές σωληνάκι είναι ανοιχτό κι απ' τα δύο άκρα. Καθώς το νερό ρέει κάτω απ'το κάτω άκρο δημιουργείται αναρρόφηση κι έτσι εισέρχεται αέρας απ'το πάνω άκρο και καταλήγει με το νερό μέσα στο ενυδρείο.

Σοφά ο administrator μας έβαλε στο board τις φωτογραφίες. Στην (Α), στην κορυφή της σωλήνωσης διακρίνω κάποιο βιδωτό καπάκι - κάνω λάθος? Μήπως είναι από κείνα τα συστήματα που βοηθούν (αντικαταστούν το ρούφηγμα δηλαδή) στο "ξεκίνημα" της κυκλοφορίας του νερού? Αν ναι, μήπως δεν είναι βιδωμένο σωστά? Μήπως είναι ελλατωματικό...?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ!! HELP!!! HELP
Post by: var101 on 03/21/02 at 17:05:08
--------------------------------------------------------------------------------
Θαλασσινό ενυδρείο και protein skimmers με venturi... Τι όμορφη σκέψη! :

Δυστυχώς (ή μάλλον ευτυχώς!) έχω πολύ δρόμο μέχρι εκεί...

Παρεπιπτόντως, περαστικά zinkfree!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ!! HELP!!! HELP
Post by: Sharky on 03/22/02 at 01:00:17
--------------------------------------------------------------------------------
Ladies :-* (πάντα πρώτες) and Gentlemen ,
όσα μου είπατε βοήθησαν να εμπλουτίσω τις γνώσεις μου αλλά ακούστε την λύση που βρήκα (από τις 18:15pm έως και 22:20pm) και το αναθεματισμένο, βρυκολακιασμένο φίλτρο δουλέυει τώρα κανονικότατα. ;D ;D
Για όποιους έχουν RENA ξεχάστε τις εσώκλειστες οδηγίες όσο αναφορά το priming μετά από κάθε εργασία. Η λύση είναι απλή:
πριν κουμπώσετε το καπάκι στον κάδο, γεμίστε τον κάδο με νερό (φυσικά από το ενυδρείο) μέχρι να ξεχυλείσει (πράγμα αντίθετο με την RENA). Βάλτε το καπάκι στον κάδο υπό γωνία στην αρχή άπό την μία πλευρά (την πλευρά της εξαγωγής, εκεί παγιδεύεται ο αέρας) και σταδιακά ευθυγραμίστε το καπάκι έτσι ώστε να μήν έχει παγιδευτεί καθόλου αέρας μεταξύ κάδου και καπακιού. Αν το τοποθετήσετε κάθετα εξ'αρχής ή δεν γεμίσετε το κάδο μέχρι την κορυφή του ή στηριχτήτε στις οδηγίες της RENA τότε ετοιμαστείστε για πολύ :'( :'(
Κουμπώστε τα κλίπς και το σύστημα με τους σωλήνες, plug in και evuala
Για άλλη μια φορά congratulations στο board για την υποστήριξη και στις LADIES για την όμορφη παρουσία τους



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ!! HELP!!! HELP
Post by: volitans on 03/22/02 at 01:10:16
--------------------------------------------------------------------------------
To πρόβλημα της εισροής αέρα στον χώρο του κάδου οφείλεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ σε κακή στεγανότητα. Αυτή με την σειρά της μπορεί να αποδοθεί στα παρακάτω:

1) Κακή πλήρωση του κάδου με νερό
2) Βρεγμένες φλάντζες με αποτέλεσμα να μπορεί να μπαίνει αέρας μέσα

Λύσεις:
1) Σωστό priming, και μια μικρή αναμονή για να φύγει ο αέρας από τον κάδο. ΔΕΝ βάζουμε το φίλτρο σε λειτουργία προτού γεμίσουν και οι δυο σωλήνες του φίλτρο με νερό και κάτσουν για κανένα λεπτό ώστε να φύγει ο όποιος αέρας...
2) Κρατάμε ΠΑΝΤΑ τις φλάντζες στεγνές...

Αν το κάνετε κατά αυτόν τον τρόπο, ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να μην σας δουλέψει το φίλτρο σωστά...Τα XP είναι πολύ ήσυχα φίλτρα και είναι αμαρτία να παιδεύεστε έτσι...




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ!! HELP!!! HELP
Post by: volitans on 03/22/02 at 01:16:56
--------------------------------------------------------------------------------
Οoops! Με πρόλαβες αγαπητέ και έδωσες λύση τελικά στο πρόβλημά σου...Προσωπικά δεν σου συνιστώ τον τρόπο με τον οποίο έκανες το φίλτρο σου να μην ακούγεται...
Δοκίμασέ το όπως σου υπέδειξα χωρίς να βάλεις το φίλτρο στην πρίζα και θα δεις...

btw, var101, σ'εχει τρομάξει ο G.poly με το θαλασσινό και τις πιθανολογούμενες δυσκολίες του ή κάποιος άλλος;

Όσο δύσκολη φαίνεται η οδήγηση ενός ποδηλάτου την πρώτη μας φορά καθώς και για λιγο καιρό ακόμα, τόσο πιο εύκολο φαίνεται με την πάροδο του χρόνου και την εξοικείωση που αποκτάμε σιγά σιγά....Μην παρασύρεσε από στερεότυπα που καθορίζονται "αβασάνιστα". Το θαλασσινό έχει κάποιες αυξημένες απαιτήσεις, αλλά δεν είναι δύσκολο...Έτσι Poly? ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ!! HELP!!! HELP
Post by: zincfree on 03/22/02 at 02:05:23
--------------------------------------------------------------------------------
Volitans, όταν ο Pavlos μου φόρτωσε κάποτε ένα breeding group (1 αρσενικό με 2 θηλυκά) Aphyosemion philamentosum και εγώ δεν είχα ιδέα του τι είναι λέπια όλα μου φαίνονταν βουνό.
Η εξοικίωση, το ψάξιμο και η σοβαρή αντιμετώπιση όμως μου έδειξε, πως ναι μεν κάθε αρχή είναι δύσκολη και η συνέχεια καμμιά φορά δυσκολότερη, αλλά οι μέθοδοι που μας διδάσκει η συνειδητή εμπλοκή μας με το οτιδήποτε (ενυδρεία ή όχι) πιστεύω πως μετατρέπουν τις όποιες δυσκολίες σε πρόκληση και όχι σε εμπόδια.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ!! HELP!!! HELP
Post by: volitans on 03/22/02 at 06:09:49
--------------------------------------------------------------------------------
Ετσι είναι zinky! That's the way it goes....


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ!! HELP!!! HELP
Post by: Sharky on 03/22/02 at 07:01:09
--------------------------------------------------------------------------------
Τρανό παράδειγμα ......εγώ! Πριν δυό μήνες σας ρώταγα για χαλίκια και αντλίες. Τώρα έχω ένα πανέμορφο 210ltr ενυδρείο το οποίο δεν το αλλάζω με τίποτα. Τι εννοώ; Θα έδιωχνα την γυναίκα μου (αν είχα) παρά το ενυδρείο μου.
Αλλωστε γυναίκα βρίσκεις αμέσως, σωστό ενυδρείο παίρνει αρκετό καιρό


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ!! HELP!!! HELP
Post by: zincfree on 03/22/02 at 11:08:11
--------------------------------------------------------------------------------
Και όμως θα το άλλαζες με κάτι άλλο το ενυδρείο σου των 210 λίτρων μικρέ μου καρχαρία.

Με ένα άλλο που θα μπορούσε να φιλοξενεί έναν επίσης μικρό καρχαρία (Carcharinus melanopterus ας πούμε) συνολικού όγκου 21.000 λίτρων θαλασσινού νερού.

έχω άδικο;
τέτοιος παλιοχαρακτήρας δεν είσαι;
Σ' έχουμε καταλάβει Sharky.

Τη γυναίκα σου προφανώς δεν θα την άλλαζες, εκτός και είχες πολύ σοβαρούς λόγους, όπως ας πούμε εάν δεν ήθελε με τίποτε να αποκτίσεις το ενυδρειάκι που σου πρότινα. ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ!! HELP!!! HELP
Post by: var101 on 03/23/02 at 14:06:14
--------------------------------------------------------------------------------

on 03/22/02 at 01:16:56, volitans wrote:
Παράθεση:
btw, var101, σ'εχει τρομάξει ο G.poly με το θαλασσινό και τις πιθανολογούμενες δυσκολίες του ή κάποιος άλλος;

"πιθανολογούμενες " ?!!

Αλλά, όχι, καθόλου! Αντίθετα, διαπιστώνω σ' αυτό το board ότι ο ένας ενθαρρύνει τον άλλον σε μεγαλεπήβολα σχέδια (μου έρχεται στο μυαλό μια πρόταση για ενυδρείο 55 τόννων!) Αν ήμαστε club τον Ανώνυμων Αλκοολικών θα είχαμε αλληλοκαταστραφεί ως τώρα!

Η αλήθεια είναι ότι ιδέα της έναρξης ενός εξαιρετικά ευαίσθητου και πολύπλοκου συστήματος δεν έχει ωριμάσει ακόμα στο μυαλό μου. Αυτό, πάντως, δε μ' εμποδίζει απ' το να κάνω μελέτες και σχέδια και να συντάσσω προϋπολογισμούς γι'αυτό! ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ!! HELP!!! HELP
Post by: Sharky on 03/27/02 at 00:20:45
--------------------------------------------------------------------------------
Αχ βρε Αντρέα πως με νιώθεις Το επόμενο βήμα; Γκρέμισμα ενός τοίχου και...... you can guess the rest
Και τι δεν θα έδινα για ένα τέτοιο ενυδρείο :'(
Υπομονή :'( Προς το παρών με περιμένει το τέλειο ενυδρείο Deep Blue Sea αλλά ο καιρός κάνει νούμερα τελευταία.
Ισως την άλλη βδομάδα βρέξω τα λέπια μου ;D
Οσο αναφορά την γυναίκα==> you are absolutely right ;D
If she doesn't agree, she has to go


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ!! HELP!!! HELP
Post by: zincfree on 03/27/02 at 01:07:47
--------------------------------------------------------------------------------
Η var101 λέει παραπάνω: "Η αλήθεια είναι ότι ιδέα της έναρξης ενός εξαιρετικά ευαίσθητου και πολύπλοκου συστήματος δεν έχει ωριμάσει ακόμα στο μυαλό μου. Αυτό, πάντως, δε μ' εμποδίζει απ' το να κάνω μελέτες και σχέδια και να συντάσσω προϋπολογισμούς γι'αυτό!"

Καλή μου κοπέλα, έχοντας ήδη ενυδρείο, δηλ. ένα εξαιρετικά ευαίσθητο και πολύπλοκο συστήμα (χρησιμοποιώ όπως βλέπεις ακριβώς δικά σου λόγια) τι άλλου είδους ωριμότητα χρειάζεσαι;
Μόνο οικονομική ωρίμανση χρειάζεται και αυτή θα συμβεί στην τσέπη σου και όχι στο μυαλό σου, αφού (τουλάχιστον σε θεωρητική βάση) στο νοητικό επίπεδό σου έχεις ήδη κάνει την υπέρβασή σου διατηρώντας ήδη ενυδρείο.
Γλυκό ή θαλασσινό νερό δεν έχει καμμιά σημασία.
Το θέμα είναι να κατανοούμαι του τι ακριβώς κάνουμε και γιατί, τα υπόλοιπα έπονται.
Free your mind and your ass will follow έλεγαν οι Funkadelic στη δεκαετία του '70 και θα είναι ακόμη επίκαιρο και εις τους αιώνας των αιώνων.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,06292 seconds with 11 queries