Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 17-05-14, 09:00
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

Επειδη πηγαινουμε λιγο αναποδα (ετσι ειμαστε σαν λαος), επιβαλεται να ξεκινησεις απο το υποστρωμα μιας που ειναι η πρωτη φορα που ασχολεισαι με αυτες τις γαριδες.

Εχω κανει ακριβως τα ιδια λαθη και ειδα ποσο πιο ευκολο ειναι να κρατας τετοιο ειδος με ενα δυο πραγματακια, και το ενα ειναι το υποστρωμα.

Το 2011 οταν αποφασισα να κανω το μεγαλο ενυδρειο shrimp only το υποστρωμα (ada amazonia2) ηταν ειδη νεκρο (2007).

Χρειαστηκαν περιπου δυο χρονια με πολλες χημιες αλλα και λαθη για καταφερω να κρατησω αυτες τις γαριδες.

Χρειαστηκα, co2- ph controller - chiller - tds meter - gh test - kh test - αναπληρωση - ΑΟ - αλλα και φυσικα τα minerals gh & tds up ωστε να κανω σωστες αλλαγες.

Βλεπεις το υποστρωμα δεν με βοηθησε ποτε να κατεβει το kh στο 0 αλλα και το gh στο 4-5 ωστε οι βασικες αναγκες του εν λογω ειδους να καλυφθουν.

το υποστρωμα θα σε βοηθησει να κατεβασει απο μονο του το kh - gh στα επιθυμητα για αυτες τις γαριδες νουμερα ωστε μετα να μην χρειαστεις ουτε co2.

Στην ουσια με το υποστρωμα δεν θελεις μπουκαλα (τουλαχιστον στην αρχη) αλλα ουτε και co2 controller καθως το ph σου θα ρυθμιστει απο το υποστρωμα σου.

Στο μικροτερο ενυδρειο που εβαλα το shirakura δουλευει 3-4 μηνες με περιπου 100 crs μεσα χωρις μπουκαλα και χωρις controller.

Κανω τις αλλαγες του νερου με τα καλαλληλα Minerals ριχνω την τροφουλα και ειμαι ετοιμος.

Γιαυτο λεω οτι επιβαλεται να παρεις υποστρωμα ωστε να αποφυγεις τα δικα σου τα λαθη. Το υποστρωμα θα σου διορθωσει τις μακακιες που θα κανεις μεχρι να μαθεις.

Φιλικα παντα
-------------------------
ααα και που σε

προμηθευσου ενα tds meter απο Ελλαδα η απο ebay κανει 10 ευροπουλα και ειναι το πιο χρησιμο οργανο που υπαρχει καθως σιγα σιγα θα χρειαζεσαι μονο αυτο για να κανεις τις αλλαγες σου (κοινως καταργεις και το τεστ (gh)).

Υ.Γ Τις crs στο μικροτερο ενυδρειο τις εβαλα την 5η μερα και δεν πεθανε ουτε μια.....
-------------------------
Δεν γνωριζω για τις ριζες αλλα στα ενυδρεια μου εχω ριζουλες σαν και αυτες.

Προσεξε ομως ξεκινησε χωρις την ριζα οτι προσθετεις στο ενυδρειο ισως ανεβαζει το kh και κατα συνεπεια το ph οποτε οταν την βαλεις μεσα κανε ενα δυο test ωστε να μην σου ανεβασει το ph.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kifinas : 17-05-14 στις 09:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01671 seconds with 11 queries