Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #46  
Παλιά 02-11-15, 20:12
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Discos!!
Απ' ότι κατάλαβα, ο περιορισμός για να λειτουργήσει ένα ενυδρείο με kalkwasser, είναι η μικρή διαλυτότητα του υδροξείδιου του ασβεστίου στο νερό!! Οπότε για μεγάλες καταναλώσεις, η ποσότητα που πρέπει να προσθέσουμε είναι πολύ μεγαλύτερη από την εξάτμιση του ενυδρείου, οπότε θα έχουμε θέμα με την αλατότητα και με σφουγγαρίστρες
Προφανώς και το δοχείο αναπλήρωσης θα πρέπει να είναι τεράστιο σε μεγάλο ενυδρείο..
Επίσης η περιορισμένη περίοδος χρήσης του από την στιγμή της διάλυσης στο νερό, λόγω αντίδρασής του με το CO2 της ατμόσφαιρας προς CaCO3
Και τέλος η πιθανή υπερβολική αύξηση του pH, που θα πρέπει να αντιμετωπιστεί ανάλογα...

Επειδή μου έχει μπει το μικρόβιο για ένα μικρό reef από πέρυσι κοιτάζω για την πιο εύκολη μέθοδο διατήρησης των παραμέτρων και το kalkwasser μου φάνηκε ιδανικό...
Κι εγώ σκεφτόμουν ότι έγραψες, μετά από δοκιμές και μετρήσεις, και υπολογίζοντας την εξάτμιση, σταθερή 24ωρη παροχή kalkwasser μάλλον με dosing pump σε αρκετές δόσεις και το υπόλοιπο της εξάτμισης κανονικά με auto top off...

gregkn73, έχω δει ριάκτορες που έχουν ένα μηχανισμό που αναδεύουν το υλικό σε πολύ χαμηλή ταχύτητα.. kalkwasser stirrers
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01384 seconds with 11 queries