Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #135  
Παλιά 08-01-14, 18:43
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pink corall
Διαβαζα χθες πρωτον οτι πολλαπλασιαζονται σαν τρελλα και δευτερον οτι δρουν υπογειως.
1)Το υπογειως ειναι προβλημα αραγε για τα μουλτις και τις φωλιες τους?
2)Ο πολλαπλασισμος ποσο τραγικος ειναι και πως μπορω να το μετριασω?
3)Ποσα να βαλω για αρχη?
4)προτεινεται καποιο αλλο σαλιγκαρι που κατα προτιμηση δεν πολλαπλασιαζεται?
Εννοειται θα μπουν και αυτα οταν ειμαι ετοιμη τελειως.
1) Το καλο με τα συγκεκριμενα σαλιγκαρια, ειναι ακριβως αυτο. Οτι μπαινουν στο υποστρωμα και το αεριζουν, ωστε να μην δημιουργουνται αναεροβιες περιοχες και εχεις προβλημα στο μελλον.

Για τα multies δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Αν μπουν σε κανενα απο τα κελυφη, τα παιρνουν στο στομα και τα στελνουν πιο περα. Εχουν πολυ πλακα

2) Ο πολλαπλασιασμος των σαλιγκαριων πηγαινει παντα αναλογα με την τροφη. Πολλαπλασιαζονται πολυ γρηγορα, ειναι γεγονος. Δεν ξερω ποσες εκατονταδες μπορει να εχω στο δικο μου, αλλα δεν τα βλεπω. Οταν κανω σκουπα βυθου, βγαινουν καμια 100αρια απο μεσα. Αλλα δεν βλεπω το λογο της ανησυχιας σου. Δεν κανουν κανενα κακο. Αλλα αν δεν εισαι σιγουρη οτι τα θελεις, μη δοκιμασεις καν. Δυσκολα θα τα βγαλεις, μετα.

3) Λιγα.

4) Για το βυθο δεν παιζει. Ενα nerite να βαλεις. Αν πετυχεις σε θηλυκο, την εκατσες. Επειδη φερουν γεννετικο υλικο για μηνες, ακομα και αν δεν υπαρχει αρσενικο στο ενυδρειο σου, πιθανο να σου γεμισει μικρα λευκα αυγα το ενυδρειο, τα οποια δεν εκκολαπτονται (επειδη θελουν υφαλμυρο νερο) και δεν βγαινουν ευκολα. Κατα τα αλλα, κανουν καταπληκτικη δουλεια με τις αλγες.

Αυτα, ελπιζω να σε καλυψα.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis gt
4-5 trumpet και 2-3 helena πιστεύω πως είναι καλά για αρχή
Και απο την επομενη μερα τι θα ταϊζει τα helena? Γιατι trumpet δεν θα μεινει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01726 seconds with 11 queries