Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 03-05-06, 00:45
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

εγώ όταν έψαχνα για θυληκιά πριν κανα 2 χρόνια για να κάνω την πρώτη μου αναπαραγωγή είχα βρει 3-4 και τις έβαλα μαζί σε 120 λίτρα. η μία απο αυτές δεν μπορούσε να συμβιώσει με καμία άλλη θυληκιά. τις τσιμπούσε και τις κυνηγούσε όλες. αναγκάστηκα να την απομονώσω γιατί αλλιώς δεν γινότανε. φαντάζομαι ότι ήταν θέμα χαρακτήρα.
όταν είχα μια γέννα με καμιά 30 ψαράκια τα είχα όλα μαζί και προσπαθούσα να ξεχωρίσω τα αρσενικά. όσο μεγάλωναν , μόλις έβλεπα κάποιο λιγάκι μεγαλύτερο απο τα άλλα το ξεχώριζα νομίζοντας ότι είναι αρσενικό. στην πορεία έβλεπα ότι κάποια μεν βγαίνανε αρσενικά αλλα και κ΄ποια άλλα ήταν θυληκά. ενώ λοιπόν πριν τα χωρίσω όλα πήγαιναν καλά στο ενυδρείο , όταν ξαναγύρισα τις θυληκές μέσα κυνηγούσαν τις άλλες και αναγκαζόμουνα να τις έχω μόνες. ήταν και λιγάκι πιο μεγαλώσωμες απο τις άλλες και δεν μπορούσα να τις αφήσω μέσα.
καταλήγοντας λοιπόν έχω να πώ ότι ναι μέν έχει να κάνει και με τον χαρακτήρα του κάθε ψαριού αλλα έχει να κάνει και με τις συνθήκες. γι αυτό το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να βάζουμε μεν μαζί θυληκές αλλα με προσοχή. όποτε βλέπουμε επιθετική συμπεριφορά τις απομονώνουμε.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01946 seconds with 11 queries