Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #57  
Παλιά 18-08-13, 17:54
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
εξαρταται, αν βρωμια θεωρεις τις φυσιολογικοτατες αλγες σε πληροφορω δεν ειναι καθολου βρωμια, ανηκουν στη χλωριδα και η συνεισφρα τους σε ενα οικοσυστημα ειναι πανομοιοτυπη με αυτη των φυτων, απλα ειναι παρεξηγημενο ειδος (οπως και τα σαλιγκαρια λεθρεπιβατες) απο πολλους χομπυστες, κατι που δειλα δειλα τεινει να αλλαξει (τουλαχιστο στο εξωτερικο σιγα σιγα ολο και περισσοτεροι αρχιζουν και στηνουν natural aquariums)
Δεν μιλάω για άλγη αλλά για το ότι αλλαγή νερού πρέπει να γινόταν κάθε 6 μήνες.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο ειχα πει οτι αν εχει γρατζουνιες και ελλειψεις (οπως οι λαμπες που δεν ειχε) το ενυδρειο, θα σου ερθει μια η αλλη σαν να επαιρνες καινουριο
Δεν πειραζει.
Εισαι απο αυτους που αν δεν παθαινουν, δεν μαθαινουν

Το καλο ειναι οτι για το ψαρι ολα ειναι καλα (για κανα χρονο).
Απο τις μετρησεις φαινεται οτι εστρωσε με το μπολι.
Μπορεις λοιπον να ηρεμησεις με τις αλλαγες νερου και να τις αραιωσεις σταδιακα και να αρχισεις να ταιζεις (σταδιακα και παλι) πιο πλουσια.
Μια ενδειξη για τον προγραμματισμο της ρουτινας αλλαγων, ειναι η παραγωγη νιτρικων. Ομως οσο και χαμηλα να ειναι (που δεν θα ειναι σε εσενα, χωρις φυτα κλπ) μη το αφηνεις πανω απο 15 μερες χωρις αλλαγη εστω και μικρη.

-------------------

Για τις γρατζουνιες, μπορεις να προσπαθησεις μονος σου, αν εχεις δράπανο και παρεις γυαλοχαρτα νερου και ντουκοχαρτο νερου καταλληλα για γυαλί, και γουνακι.
(400αρια εως 1800αρια - αναλογα με το βαθος τις γρατζουνιας)
Το αποτελεσμα εξαρταται απο το πόσο βαθειά είναι η γρατζουνιά. (τσεκαρεις με το νυχι αν σκαλωνει στη γρατζουνια).
Για τις ρηχές γρατζουνιές, κανει το οξείδιο του Δημητρίου (cerium oxide). Αραιωνεις τη σκόνη με λίγο νερό να γινει σαν αλοιφή.
Την βάζεις στο τριβείο και γυαλίζεις την περιοχή της γρατζουνιάς μεχρι να φυγει η γρατζουνια, ψεκάζοντας παραλληλα με νερό για να μη ζεσταθεί πολύ το γυαλί.
Αν η γρατζουνιά είναι βαθειά, θα σου πάρει πολλές ώρες.
Για πιο γρηγορα, "τρως" το τζαμι πρώτα με δίσκους λείανσης για γυαλί (θαμπωνει το τζαμι αλλα στο τελος γυαλιζει με το cerium).
Αρχιζεις απο το λεπτοτερο και πας στο χοντροτερο για να δεις με ποιο σβηνει η γρατζουνια και μετα πας αντιστροφα και δουλευεις πηγαινωντας στον ψιλότερο, και τελικά για καθαρισμα και γυαλισμα στο cerium oxide.
Μια πιθανή επιλογή είναι οι δίσκοι trizac της 3Μ.
Μπορεις να πειραματισετεις σε ενα αλλο τζαμι πριν πας στο ενυδρειο.
https://www.youtube.com/watch?v=qfNaSSZCfHY
https://www.youtube.com/results?client=firefox-a&hs=
Ή να το αφησεις ως εχει, αφου το χρονου θα πας σε αλλο ενυδρειο και να το κρατησεις για καβατζα/νοσοκομειο/καραντινα αυτο
Το είχες πει Σπύρο μου αλλά ήταν καλή τιμή (80 ευρώ) και αυτή την στιγμή δεν μπορούσα να διαθέσω τα πολύ περισσότερα για καινούριο.
Με τις λάμπες πήγε 110 ευρώ και ξέρω ότι είναι καινούριες.Σκέψου ότι μπορεί να είχε λάμπες και μετά από ένα μήνα να ήθελα καινούριες.
Το μόνο κακό είναι οι γρατζουνιές που σε κάποια στιγμή θα τις προσπαθήσω με cerium oxide.
Το καλό είναι ότι το ψάρι μου είναι σε πολύ καλύτερες συνθήκες πλέον έστω και για κανένα χρόνο ακόμα...
Και εγώ σκεφτόμουν πλέον τις αλλαγές να τις κάνω μία φορά την εβδομάδα αν και θα το δω με τις μετρήσεις τις επόμενες ημέρες.
Και φυτά έβαλα Σπύρο.Μία ανούμπια και μία βαλισνέρα αν την λέω καλά.
-------------------------
Ερώτηση:

Πήρα 2 λάμπες, μία day light και μία color.
Αφήνοντας μόνο την day light πίσω θα είμαι οκ με την φωτοπερίοδο και τα φυτά μου.
Βγάζοντας από μπροστά την Color δεν φαίνονται τόσο οι γρατζουνίες.
Και αν είμαι οκ με μία πόσες ώρες πρέπει να την έχω αναμμένη?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alexkotsis : 18-08-13 στις 17:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01934 seconds with 11 queries