Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 29-06-21, 00:48
digital_illusion Ο χρήστης digital_illusion δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2021
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Ανελπιστα καλή (για μένα πιστεύω) θερμοκρασία μετά την παρατεταμένη ζεστη τόσων ημερών με τα 40αρια, θερμοκρασία νερού επιφανείας max 27 βαθμοί την ημέρα, εγώ πάντως δεν υπέφερα ούτε το 5λεπτο ταίσματος έξω στον καναπέ, που καθόμουν και τα παρακολουθούσα.
φυσικά τέντα κατεβασμένη και ελάχιστος ήλιος από καμια χαραμάδα ανάμεσα στις τέντες σε αμεση εκθεση νερού.
Τα τοιχώματα βέβαια της λιμνούλας από την μια πλευρά ήταν εκτεθημένα στον ήλιο για ώρες αλλά από θερμοκρασία χαλαρά, καμία σχέση με τα τοιχωματα του σπιτιού που ζεμάταγαν, έκανε δουλειά και η κόλλα πλακιδίων που είναι στρωμένη σαν σοβάς στην έξω μεριά τελικά.

Από άλγη καλά τα πήγαμε, σήμερα είδα μια μικρή θολούρα μόνο στο νερό και αρχισε να δημιουργεί στρώμα άλγης στο τζάμι.
το crash test θεωρώ ότι πέρασε με επιτυχία, πιστεύω θα βγει το καλοκαίρι μια χαρά.
Είχα σκοπό να βάλω ταυτόχρονα και το θερμόμετρο στον βυθό να δω αν έχει διαφορά αλλά το ξέχασα, ελπίζω να το θυμηθώ αύριο έτσι για να ξέρω τι γίνεται.
-------------------------
Είχα αναφέρει στην αρχή τα σχετικά του φωτισμού με Λεντοταινία αδιάβροχη...
τελικά τα χρυσόψαρα και κυρίως το Koi ήταν υπεύθυνα για τα καμμένα segments 100%, τα έπιασα επ'αυτοφόρω
μεσα σε 2 βδομάδες περίπου κατέστρεψαν σχεδόν το 90% της ταινίας οπότε προχώρησα σε μια αλλαγή της υλοποίησης.
αγοράστηκε καινούργια ταινία και αγοράστηκε διάφανο λάστιχο διατομής 12/16 και μπήκε η ταινία μέσα, έγιναν και τα κατάλληλα γεμίσματα σιλικόνης στα άκρα για στεγάνωσηκαι τοποθετήθηκε μέσα στην λίμνη, αλλά υπολόγιζα χωρίς 1 παράγοντα...τον αέρα μέσα στον σωλήνα που μου σήκωνε το λάστιχο ξανά στην επιφάνεια να επιπλέει...το τι καντίλι έριξα δεν λέγεται τελικά έριξα μερικές πέτρεςς από πάνω του κάθε 20-30 πόντους προσωρινά και είναι οκ.

απλά έχω ξεδιαλέξει μερικές πέτρες για μια τελική μετατροπή που θα τις ξετρυπήσω όταν έχω χρόνο και όρεξη και θα τις δέσω με σχοινί ή tieup να κρέμονται από τον σωλήνα ωστε να τον κρατάνε με το βαρος τους κάτω για να μην έχω σκιάσεις από τις πέτρες, μπορεί και να δώσω 5+ πόντους από τον πάτο να φαίνετε να "αιωρείτε" το η σωλήνα με την λεντοταινία στο νερό, ισως έχει και ακόμα καλύτερη διαχυση φωτός στο νερό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη digital_illusion : 29-06-21 στις 00:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01905 seconds with 11 queries