Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 23-12-02, 18:57
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΨΑΡΙΩΝ

Title: ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΨΑΡΙΩΝ
Post by: iliovas on 10/09/02 at 07:18:10
--------------------------------------------------------------------------------
Επειδή όπως βλέπω δεν υπάρχει και "μεγάλη" ανταπόκριση στο ακριβώς προηγούμενο topic που δημιούργησα με την ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΨΑΡΙΩΝ θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχουν κάποια από τα μέλη του CLUB που να ασχολούνται με αναπαραγωγή ψαριών (σε ερασιτεχνικό επίπεδο όπως εγώ) CICHLIDS.

Εάν ναι ενδιαφέρομαι να μάθω τι είδη αναπαράγουν και έχουν αυτή τη στιγμή διαθέσιμα : προς πώληση - ανταλλαγή ή διάθεση γενικότερα.

Εγώ για παράδειγμα μεγαλώνω πάνω από 10 διαφορετικά είδη σε ποικίλα μεγέθη αλλά ΠΑΝΤΑ ενδιαφέρομαι να αποκτήσω και κάτι που δεν έχω.

Είναι άλλωστε ένας πολύ καλός λόγος για την κατασκευή ενός ακόμα ενυδρείου (που έχω χάσει το μέτρημα πλέον πόσα είναι !)

iliovas@yahoo.com


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΨΑΡΙΩΝ
Post by: Giorgos on 10/09/02 at 16:00:29
--------------------------------------------------------------------------------
Can you be a little more specific on what you mean with "CICHLIDS"? Only African or both African and American?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΨΑΡΙΩΝ
Post by: ASCCO1 on 10/09/02 at 16:06:29
--------------------------------------------------------------------------------
ΜΑLAWI, και Ταγκανικα ενοει γιωργο μου :-[


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΨΑΡΙΩΝ
Post by: iliovas on 10/10/02 at 02:20:27
--------------------------------------------------------------------------------
Ο Μάνθος πρόλαβε να απαντήσει για μένα

Ασχολούμε αποκλειστικά με MALAWI με ελάχιστες εξαιρέσεις όπως για παράδειγμα οι Frontoses μου.

Επειδή όμως ποτέ δεν πρέπει να λές ποτέ εάν πιστεύεις Γιώργο ότι υπάρχει κάτι που θα με ενδιέφερε σε american style είμαι όλος αυτιά (π.χ. έντονο κόκκινο χρώμα που λείπει από τη λίμνη Malawi - ή κάποια είδη που το κεφάλι τους παραμορφώνεται στο μέτωπο όπως στις frontoses - ή ...πρότινε μου κι εσύ κάτι).


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΨΑΡΙΩΝ
Post by: sonia on 10/10/02 at 04:19:45
--------------------------------------------------------------------------------
Tι φροντοζες εχεις iliova?
Αρκετα κομματια ?
Σε ποσα λιτρα ?
Τις εχεις μαζι με καποια synodontis ή γενικα καποια αλλα ψαρια?
Ρωταω, γιατι ετοιμαζω και εγω ενα ενυδρειο 650 λιτρα περιπου(ισως να βγει και λιγο παραπανω) για αυτα τα ψαρια.
Εγω θα βαλω μαλλον μεσα και καποια bentochromis tricoti και καποιο ειδος synodontis.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΨΑΡΙΩΝ
Post by: iliovas on 10/10/02 at 07:01:09
--------------------------------------------------------------------------------
Οι frontoses μου προέκυψαν τυχαία όταν κάποια στιγμή έπεσε στα χέρια μου ένα αρσενικό 24 cm !

Για 1,5 χρόνο περίπου έψαχνα για θηλυκιές μεγάλες. Τελικά του έβαλα 3 θηλυκές 12 -16 cm σε ένα ενυδρείο 650 lt μαζί με κάποια Malawi (HAPS) και gibbiceps.

H συμβίωση (εάν και ο συνδιασμός δεν ήταν και ο τελειότερος) ήταν χωρίς απολύτως κανένα πρόβλήμα για περίπου 1 χρόνο. Μάλιστα πήρα και μία γέννα ή οποία όμως δεν είχε ευτυχές κατάληξη αφού η θηλυκιά μετά από 20 μέρες που τη μετέφερα σε δικό της ενυδρείο δεν κράτησε άλλο τα αβγά στο στόμα και άρχισε να ξανατρώει.

Το χειρότερο της υπόθεσης όμως είναι ότι πρόσφατα έχασα το αρσενικό χώρις λόγο και αιτία (με βάση τουλάχιστον ότι μπορώ εγώ να καταλάβω)

Η πιο μεγαλόσωμη θηλυκιά έχει γίνει ο αρχηγός του ενυδρείου (δεν υπάρχουν άλλα τόσο μεγάλα ψάρια αυτή τη στιγμή με μια ανακατανομή που έκανα) και κατοικεί φυσικά στη σπηλιά του αρσενικού.

Κατάληξη να ψάχνω πλέον για ένα μεγαλόσωμο αρσενικό που θα μπορέσει να τα βγάλει πέρα με τις 3 "χήρες" !


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΨΑΡΙΩΝ
Post by: stefanos.f on 10/17/02 at 15:36:03
--------------------------------------------------------------------------------
Φιλε μου εγω μαζι με εναν κολητο μου ασχολουμαστε με την αναπαραγωγη αρκετων αφρικανικων κιχλιδων, οποτε αν εχεις καποιο ειδος που να μας ενδιαφερει θα συζητουσαμε ευχαριστως μαζι σου την πιθανοτητα καποιας ανταλλαγης! Θα μας ενδιφερε λοιπον να μαθουμε αναλυτικοτερα τι ακριβως εκτρεφεις και σε τι μεγεθος ειναι! Οσο για την αρσενικη Cyphotylapia frontosa που αναφερεις οτι εχασες υπαρχουν δυο αρσενικες ιδιου ειδους σε ενα μαγαζι στην Ηλιουπολη μεγεθους περιπου 30-35 ποντων! Την ακριβη διευθυνση του συγκεκριμενου μαγαζιου θα μπορουσα να σου την δωσω, σε περιπτωση που σε ενδιαφερει, την προσεχη Δευτερα οποτε και γυριζω Αθηνα απο επαγγελματικο ταξιδι. Η τιμη που μου ειπε η ιδιοκτητρια του καταστηματος ηταν 150 ευρω! Να περνας καλα!



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΨΑΡΙΩΝ
Post by: polleni on 10/18/02 at 12:49:27
--------------------------------------------------------------------------------
Για όποιον ενδιαφέρεται, υπάρχει αρσενικό (wild caught δηλαδή F0) Fossorochromis rostratus 30 περίπου εκατοστών.... το οποίο πρέπει να δοθεί..

Υπόψη ότι ο ενδιαφερόμενος θα πρέπει να φέρει και τον κουβά του. Εκ της εμπειρίας μου δεν μεταφέρεται ασφαλώς με σακκούλες.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΨΑΡΙΩΝ
Post by: iliovas on 10/24/02 at 06:13:30
--------------------------------------------------------------------------------
Κατ΄ αρχήν συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση αλλά έλλειπα εκτός Αθηνών για "εκλογές" (ξέρετε τώρα 2η Κυριακή κ.λ.π. σύνολο καμιά δεκαριά μέρες διακοπές ... )

Στέφανε πιστεύω ότι μάλλον θα πρέπει να συναντηθούμε από κοντά για να τα πούμε και να δούμε τι ανταλλαγές θα μπορούσαμε να κάνουμε.

Ενδεικτικά αναφέρω ότι είδη που αναπαράγω είναι
C. Moorii
O. Lithobates
Ahli
P. Taeniolatus
N. Livingstoni
L. Carelius
M. Auratus
Ps/trofeus Sp.
.......................
Eυχαριστώ για την πληροφορία για τη Frontosa (περιμένω τηλ. & διεύθυνση του καταστήματος).

Γιώργο το F. Rostratus με ενδιαφέρει με την προυπόθεση ότι υπάρχουν και θηλυκές και γιατί όχι και το σπίτι τους φαντάζομαι πάνω από 1000 lt.
(Λίγο σοβαρά - λίγο αστεία δεν με αφήνει αδιάφορο αυτό το τέρας αλλά θέλω λίγο ψήσιμο)
Μήπως υπάρχουν θηλυκά C. afra bamba ?







--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΨΑΡΙΩΝ
Post by: polleni on 10/24/02 at 06:21:30
--------------------------------------------------------------------------------
F.rostratus male > Δυστυχώς θηλυκιά δεν υπάρχει. Δεν ξέρω αλλά έχω την αίσθηση ότι κάποιο μαγαζί θα φέρνει.. Σε κάθε περίπτωση εγώ δεν έχω, το πρόβλημα είναι ότι έχουν αρχίσει και καυγαδίζουν και .. τα γνωστά..

C afra "mbamba" θηλυκό.. χμμ.. Δύσκολα τα πράγματα. Μία υπάρχει σίγουρα (η μητέρα όλου του σύννεφου που κυκλοφορεί στο ενυδρείο μου) τώρα για άλλη τι να σου πω. Βλέπεις στην κατάσταση του "μη κυρίαρχου" δεν είναι δυνατόν να ξεχωρίσεις το αρσενικό από το θηλυκό.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02775 seconds with 11 queries