Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 14-11-16, 13:36
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pans3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φαίνεται να έχεις κάνει καλή μόνωση στην ταράτσα. Τι υλικό έχεις χρησιμοποιήσει;
Τη μόνωση την έκανα μόνος μου,
και πέρασε πολλά στάδια για να φτάσει να γίνει έτσι όπως είναι σήμερα,
που είχαν και κόστος αλλά και κούραση,
στην αρχή έπλυνα καλά τη ταράτσα,
έτριψα με τριβείο που ειχα βάλει σιρματοβουρτσα όλα τα σαθρα που υπήρχαν, ειδικά τα απομεινάρια από λάσπες από σοφατίσματα,
μετά έριξα χλωρίνη όπου είχα πρασινάδες, ξέπλυνα τη ταράτσα πάλι πολύ καλά και την άφησα να στεγνώσει,
όλα αυτά έγιναν κατακαλόκαιρο,
μετά πέρασα με ελαστομερές όλη τη ταράτσα, γιατί είχα και εγώ υγρασία σε κάποια σημεία στη σπίτι.
Ολα αυτά πριν βάλω γλάστρες , και έγιναν γύρω στο 2000, μετά το σεισμό του 1999,
το 2005 άρχισαν βάζω τις πρώτες γλάστρες , ένα τραπέζι και μερικές καρέκλες, τότε παρατήρησα πως το ελαστομερές δεν ήταν για πολλά πολλά.
Οταν έβαλα τις πρώτες γλάστρες το 2005 η ταράτσα ήταν έτσι







και το βραδάκι μόνο μπορούσαμε να κάτσουμε





Το ελαστομερές δεν άντεχε τις καρέκλες και σκιζότανε και συνέχεια έκανα μπαλώματα,
αρχισα τότε να περνάω όλη τη ταράτσα μια λεπτη στρώση κόλλα για πλακάκια μαζί με τσιμέντο , μυστρί και μια μεγάλη σπάτουλα, γονατιστός και πέρασα σχεδόν όλη τη ταράτσα.
Μετά τη κόλλα για πλακάκια έβαφα κάθε χρόνο τη ταράτσα με απλό πλαστικό άσπρο χρώμα, αλλά χάλαγε συνέχεια, κιτρίνιζε από τα νερά από τις γλάστρες , ταλαιπωρία πολύ.
Εψαχνα να τη περάσω κάτι που να αντέχει, βρήκα εποξικά χρώματα 2 συστατικών ή πολυουροθενης αλλά θα έπρεπε να ξηλώσω τα πάντα γιατι θα μου διέλυαν τα παλιά χρώματα,
έτσι δοκιμαστικά πέρασα ένα χέρι πράσινο τσιμεντόχρωμα διαλύτου http://www.vitex.gr/Product/22/41/CIMENTOL-/
και πάλι όμως το χρώμα άλλαζε απόχρωση με τα πολλά νερά,
τότε δοκίμασα να βάλω πάνω από το χρώμα βερνίκι πέτρας http://www.vechro.gr/el/product/details/polydox
τότε είδα πως αυτό το βερνίκι με αυτό χρώμα δένουν πολύ καλά,
και το βερνίκι είναι πολύ ανθεκτικό,
να σκεφτείς πως που και που αν έχω άλατα από τα νερά πλένω τα σημεία αυτά με ακουα-φορτε,
το βερνίκι δεν παθαίνει τίποτα,
εχω βέβαια που και που κάποια σημάδια από τις καρέκλες αλλά όχι τίποτα σπουδαίο, από το 2009 που πέρασα αυτά τα χρώματα μεχρι τώρα την έβαψα άλλη μία φορά το 2011 , όχι γιατί έπαθε ζημιά το χρώμα , αλλά έπαθα μια μεγάλη ζημιά, πήρε φωτιά το πλυσταριό, και όταν έβγαλα όλα τα καμμένα, την έκανα χάλια τη ταράτσα, μεγάλη ζημιά τότε, κάηκαν πράγματα με αξία πάνω από 10.000 Ευρώ, καινούρια χαλιά , εργαλεία , ηλεκτρικές σκούπες μαξιλάρια κλπ.
Γενικά όμως το χρώμα έχει αντέξει, παρόλο που όλο το Καλοκαίρι καθόμαστε στη ταράτσα , γίνεται το καθιστικό μας.
Και φυσικά μετά από τόσα χρώματα κλπ η ταράτσα έχει γίνει πισίνα.
Αν μου έλεγες τώρα αν την έφτιαχνα από την αρχή, θα σου έλεγα πως το καλύτερο από όλα είναι να φώναζα ένα συνεργείο να μου κάνει μια θερμομόνωση/υγρομόνωση και να ησύχαζα για πάντα,
ή θα πέρναγα ελαστομερές , της Durostick http://durostick.gr/index.php?page=s...uemart&lang=el
και μετά πλακάκια με αρμό.
Το 2008 έφτιαξα τη ξύλινη πέργκολα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 03-07-17 στις 11:23
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02165 seconds with 11 queries