Θέμα: my nano 64l
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 19-03-15, 23:00
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στα αλάτια

Θα σου γράψω αυτά που βλέπω εγώ ως "λαθη" και περίμενε τους κανονικούς θαλασσινούς (εγώ ειμαι γιαλατζί ) να σου πουν τη γνωμη τους

1. Το ενυδρειο δεν πατάει σωστά στο τραπέζι. Θα πρέπει ολη η βαση του να παταει σε σταθετή επιφάνεια - οπότε πάρε τα μέτρα σου
2. Η αλγη μου κάνει για κυανό - χωρίς να είμαι σίγουρος. Πότε εμφανίστηκε η άλγη? Έκανες κάποια αλλαγή κι εμφανίστηκε?
3. Η λάμπα σου ειναι πολύ μικρή εάν σκοπεύεις να πας σε reef (πχ στο δικό μου 60λιτρο έχω 2Χ27 & 1Χ36 watt)
4. Ο βράχος μου φαίνεται λίγος. Ισως χρειαστεί να προσθέσεις 2 κιλά ακόμη
5. Οι αλλαγές που κάνεις θεωρητικά ειναι μικρές. Από την άλλη οι μετρήσεις σου ειναι οκ. Θα χρειαστείς τεστ για φωσφόρο. Αν μπορείς αύξησε τις αλλαγές σου - Και τη συχνότητα και την ποσότητα
6. Το ενυδρείο τρέχει 5 χρόνια, σ αυτή την καταστάση? Χωρίς κοράλια και με τι ψάρια έτρεχε τα 5 χρόνια?
7. Επίσης πρέπει να αυξήσεις την αλατότητα στο 1026 - εφόσον πας σε reef
8. Σκιμερ θεωρώ οτι χρειάζεται. Εγώ τρέχω το δικό μου, μ αυτό http://www.ebay.com/itm/Aquarium-Mar...item3aa5309472 - Μεχρι τωρα πάει καλά. Υπάρχει κι ένα mce deltec 300 και κάθεται
9. Τι αλάτι χρησιμοποιείς?

Θαλασσινοί - πράσινοι κι όχι μόνο, άντε βάλτε ένα χεράκι να να βοηθήσουμε τον φίλο
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01536 seconds with 11 queries