Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 24-08-09, 21:00
Το avatar του χρήστη greemlin
greemlin Ο χρήστης greemlin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή CO2 Διαρροή?

Καλησπέρα πήγα σημερα στο OLYMPIA και γεμισα την φιάλη μου ( 2 ευρώ το κιλό) και αγορασα και μια spare 2kg γεματη (40ε +ΦΠΑ)... Το μαγαζι πολυ φιλικό και προθυμο και απο τιμή πιστευω πως ειναι σουπερ...
Το τρέχων συστημά μου αποτελειται απο μανοματρο papillion
http://www.aquaristic.net/shop.php/s...id/manufac.715
με την μεταλική συνδεση για την μικροβαλβιδα και ηλεκτροβάνα Aquamedic pulse M.
Στο ενυδρείο συνδεεται μεσω ενός bubble counter Denerle και εισαγεται μέσω ένος στομίου που μιάζει με καλαθακι στο εξωτερικό φιλτρο Eheim 2224 που αναλαμβάνει και την διαχυσή του στο ενυδρείο.

Αυτο που παρατηρησα ειναι πως η μπουκάλα η προηγούμενη ενώ ηταν λίγο κάτω απο το 50 ατμ μέσα σε μια εβδομάδα κατεβηκε στο 10... ξαναβιδωσα ολά τις συνδεσεις με μπολικο τεφλον και σημερα η καινουργια φιαλη ενω μολις την πήρα εγραφε 80 στμ μέσα σε 7 ώρες κατεβηκε στο 70... λέτε να έχω φδιαρροή και αν ναι πως το τσεκάρω?

Κατι ακόμα απόλα τα μερη του συστηματος μόνο η τσιμούχα του μανομετρου ( με τις 2 ενδείξεις πιεση μπουκαλας και τροφοδοσίας) ειχε αλλιωθεί και την αντικατεστησα με μια στρογγιλή ροδελα μαλλον σα δαχτυλίδι (σα λαστιχάκι στρογγυλο στην διατομή)GARDENA. Λέτε να οφειλεται εκέι?? Τσιμούχα που μπορώ να βρω στην αθήνα? Ο Olympia δεν έχει τετοια μου εδωσαν οι ανθρωποι κατι που χρησιμοποιουν απο σκληρό πλαστικό αλλα δεν χωράει να περασει στα μανομετρα...

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά...
__________________
ΜΦΧ Νίκος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,06240 seconds with 11 queries