Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 29-06-10, 13:15
Το avatar του χρήστη cherry
cherry Ο χρήστης cherry δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mimakoz13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σας παιδιά!
Πρόσφατα,για την ακρίβεια πριν 2 μέρες μου ήρθε πάλι η τρέλα να ασχοληθώ με αυτό το υπέροχο χόμπυ.Έτσι,Δευτερα πρωί επισκέυτηκα το pet shop της γειτονιάς μου και προμηθευτηκα ένα ενυδρείο 30 λίτρων.Το ενυδρείο διαθέτει μια λάμπα φωτισμού και ενα φίλτρο.Η αλήθεια είναι πως εντυπωσιάστηκα, πραγματικά!Έβαλα χαλίκι λεπτό κ ψιλό,αφού είχα διαβάσει οτι είναι πιο <<καλό>> απο το χοντρό και το μεγάλο.
Όμως εδώ αρχίζουν τα προβλήματα.
Ο κύριος απο το pet shop τοποθέτησε στο φιλτρο υαλοβάμβακα και μου έδωσε αντιχλώριο καθώς και ενα άλλο το οποιο λεει εχει ζωντανα βακτηρια και αμμωνία.Μου είπαν να βαλω τη πρώτη μερα που θα βάλω το νερό το αντιχλώριο και εν συνεχεία να βαζω καθε μερα απο το αλλο που περιεχει τα βακτηρια και την αμμωνια(την πρωτη μερα 10 ml και τις επομενες 10 απο 5 περιπου).Ειναι σωστα ολα οσα εχω κανει εως τωρα η χρειάζεται να κανω και κατι επιπλεον?
Αυτο το φαρμακο με τα βακτηρια και την αμμωνια λεει οτι απο οταν το βαλεις μπορεις να τοποθετησεις τα ψαρακια σου στο ενυδρειο μετα απο 24 ωρες.Εγω ομως διαβασα στο gab οτι θελει τουλάχιστον 4 εβδομαδες,σωστα?

Τελος,θελω να κανω αλλη μια ερωτηση η οποια μπορει να σας φανει χαζη,ομως σαν αρχαριος ....ξερετε!
Πως μπορω να κανω τις μετρησεις νερου ετσι ωστε να μαθω το ph τα βακτηρια να νιτρωδη ,νιτρικα κτλ?Πολλοι γραφουν τις μετρησεις τους και εγω δεν ξερω ουτε καν πως να κανω μια μετρηση,δεν γνωριζω τι χρειαζεται να αγορασω και απο που να το προμηθευτω.
Ευχαριστω πολυ,ελπιζω να μη σας ζαλησα(απλα δεν θελω να κανω πειραματα στα πρωτα ψαρακια που θα αγορασω)
Καταρχη να σου πω καλως ηρθες και κατα δευτερον εισαι παραδειγμα αρχαριου ΠΡΟΣ ΜΙΜΗΣΗ!!!!! Μπραβο και παλι μπραβο!!!!
Πρωτα ενημερωνεσαι και μετα πραττεις...Εγω ως αρχαρια ακουσα τις συμβουλες πολλων ασχετων πετ σοπαδων και δυστυχως αρχισα να ρωταω και να μαθαινω πολλα πραγματα αφου ειχαν ξεκινησει τα προβληματα!!
Στο θεμα μας τωρα, θα συμφωνησω με τον dimitris21. Εφοσον εχεις μπροστα σου χρονο, καλυτερα να μη βαλεις ακομα ψαρακια. Εκτος απο το θεμα της θερμοκρασιας, ισως να χρειαστει να λειψεις για διακοπες και να σου προκυψουν και αλλα ζητηματα (ταισμα, αλλαγες νερου κλπ)
. Τα ετοιμα βακτηρια σε μπυκαλακια απ' οτι εχω δει κι εγω δεν προσφερουν τιποτα, ουτε γινεται να στρωσεις το νερο μονο με αυτα. Αν εχεις χρονο στη διαθεση σου μπορεις να κανεις στρωσιμο του νερου με καθαρη αμμωνια απο το φαρμακειο η αν βιαζεσαι, ζητα απο καποιον να σου δωσει μπολι. Οποιον τροπο και να διαλεξεις, μπορεις να ενημερωθεις σχετικα απο τα υπομνηματα των αρχαριων, απλα το στρωσιμο με μπολι ειναι πολυ πιο συντομο ως διαδικασια.
Για να κανεις μετρησεις στις τιμες του νερου πρεπει να προμηθευτεις τεστακια απο το πετ σοπ. Υπαρχουν υγρα και σε μορφη στικ απλα τα υγρα ειναι πιο αξιοπιστα. (καλη επιλογη ειναι τα τεστ της API)
Τελος θα ηθελα να σου πω οτι χαζες ερωτησεις δεν υπαρχουν. Οτι απορια εχεις να την εκφραζεις ελευθερα και ολοι ειμαστε εδω για βοηθεια!!!!
Καλο ξεκινημα λοιπον!!!
__________________
Μη στεναχωριεσαι για πραγματα που διορθωνονται και για πραγματα που ΔΕΝ διορθωνονται...!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,04691 seconds with 11 queries