Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 20-03-10, 14:11
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vaggos Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν σε 60λιτρο με αρκετά από Hygrophila carymbosa,polysperma (rosanervig) και tennellus, έχω σύστημα CO2 με μίγμα μαγιάς - ζάχαρης. Δε βλέπω κάποια αξιόλογη διαφορά εξαιτίας αυτού. Λίπανση οποτε το θυμάμαι (κάλιο και Flourish) και φωτισμός 1x15W daylight και 1x15 watt gro lux.

1. Με βάση το φωτισμό, λίτρα και φυτά, πιστεύετε ότι είναι απαραίτητο το CO2;

2. Απορία για τη διάχυση.. Περνάω την έξοδο του diy στην είσοδο του εσωτερικού φίλτρου. Αν υποτίθεται ότι το CO2 διαλύεται στο νερό, τότε γιατί κάθε φορά που οι φυσαλίδες CO2 που φτάνουν στην έξοδο του φίλτρου την κάνουν να ξενερίζει; Επίσης, η έξοδος του φίλτρου είναι γύρω στα 3 cm κάτω από την επιφάνεια του νερού, δηλαδή η περιοχή που διοχετεύονται οι φυσαλίδες CO2 είναι ουσιαστικά δίπλα στην επιφάνεια, κινούνται για λίγο σ'αυτο το επίπεδο μέχρι που φτάνουν στην επιφάνεια του νερού. Προλαβαίνει κάτι να πάει στα φυτά έτσι; Μου φαίνεται ότι το ποσοστό CO2 που φτάνει στα φυτά μ'αυτή τη διαδικασία είναι αμελητέο...
-------------------------
(έχει κάποιος κάποια άποψη; )
1. Tα φυτά σου είναι εύκολα και θα μπορούσες να τα κρατήσεις και χωρίς CO2. Έχω παρόμοια, και πιο δύσκολα σε μικρό ενυδρείο στο οποίο δεν ρίχνω καθόλου λιπάσματα [αλλά έχω καλό υπόστρωμα] και πάνε μια χαρά.

2. Το CO2 διαλύεται στο νερό αλλά θέλει λίγο χρόνο για να γίνει αυτό. Οι σκαλίτσες διάχυσης κάνουν ακριβώς αυτό. Δίνουν χρόνο στην φυσαλίδα να μείνει περισσότερο μέσα στο νερό πριν βγεί στην επιφάνεια ώστε να μεγιστοποιήσουν την διάλυση.
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01544 seconds with 11 queries