Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #30  
Παλιά 14-07-06, 19:01
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nik25
Με την αναταραξη που θα υπαρχει στην επιφανεια δυσκολα θα εξατμιστει το νερο, το θεμα ειναι η εξατμιση στο σαμπ και εγω ετσι ξερω.Αρα τι πιο ευκολο στην αναπληρωση αφου δεν στρεσαρουμε και τα ψαρια.
Θα αγοράσεις κλιματιστικό για το ενυδρείο ???
Αν όχι, είναι αδύνατο να αποφύγεις την εξάτμιση … για την οποία μάλιστα έχω την εντύπωση ότι δεν παίζει ρόλο η ανατάραξη ή μη της επιφάνειας … στην πραγματικότητα νομίζω ότι θα έχεις εξάτμιση και από το ενυδρείο και από το σαμπ …

Έχω ένα 250αρι το οποίο έχει επιφάνεια 100x50 . με ένα ανεμηστηράκι να φυσάει την επιφάνια για περίπου 6 ώρες την ημέρα ( διακεκομμένα ) έχω εξάτμιση περίπου 5 εκατοστά ανά 3 μέρες !! 100x50x5 = 25 λίτρα !! σε αυτό βοηθάει πολύ και η μη ύπαρξη βιομηχανικού καπακιού ( αεροστεγούς ) που μειώνει σαφώς την εξάτμιση !!
Το να συμπληρώσεις λίγο νερό δεν είναι τίποτα ! αρκεί να είσαι εκεί … άμα φύγεις καμιά βδομάδα τι θα γίνει ??

Βασικά ένας τρόπος υπάρχει να το δεις και εσύ ! βάλτο να δουλέψει μερικές μέρες … με ανεμηστηρακι για να ελέγχεις και την θερμοκρασία .. και θα δεις αν και πόσο εξάτμιση θα έχεις !!
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02336 seconds with 11 queries