Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 26-04-08, 19:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
.....Το θέμα είναι τι θα γίνει με το ανεμιστηράκι.. Αν το βάλω να φυσάει προς τα μέσα, και ανοίξω στο καπάκι μικρές γρίλλιες σε κάποια σημεία, για να φεύγει ο αέρας, δε θα κρατάω τους υδρατμούς από το εξατμιζόμενο νερό? (εξάτμιση είναι προφανές ότι θα συμβαίνει, καθώς χωρίς εξάτμιση δεν έχεις και πτώση θερμοκρασίας! απλά ό,τι εξατμίζεται θα επιστρέφει..) Δεν ξέρω, το έχει δοκιμάσει κανείς?
Και γω πρωτη χρονια θα εχω ανεμιστηρακια με eliwell και απ'οτι εχω διαβασει υπαρχει αρκετη εξατμιση.
Και νομιζω απο αυτα που διαβασα οτι πρεπει να υπαρχει διοδος διαφυγης του αερα για να λειτουργει η ψυξη.
Περσυ με μανιουαλ ανεμιστηρα και ανοιχτο καπακι ειχα σε ενα 45αρι (35 νερο) 2 λιτρα εξατμιση την ημερα.
Να δουμε φετος.
Τα καπακια θα ειναι κλειστα και θα βγαινει ο αερας απο τα ανοιγματα που εχει πισω για τους σωληνες του φιλτρου (juwel 180αρι).
Αν δω τοι χρειαζεται και μεγαλυτερο ανοιγμα, θα ανοιξω την τρυπα της ταιστρας ή θα αφησω χαραμαδα στο φλαπ για να εχω την ταιστρα ετοιμοπολεμη αν χρειαστει.
Τι λετε? καλα τα σκεφτομαι?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πιο μαλακο νερό θα συνεισφερει λιγοτερα αλατα απο οτι της βρυσης, ομως μεσοπροθεσμα προσθετεις συνεχως αλατα που δεν απομακρυνονται, αρα η σκληροτητα παντα θα ανεβαινει ετσι...

Η κεντρικη ιδεα ειναι να προσθετουμε νερό χωρις αλατα ωστε να επανερχεται η σκληροτητα εκει που ηταν στην αρχή, καθοτι τα αλατα δεν εξατμιζονται.
Δηλαδη τελικα προτεινεις αλλαγη 50% δυο φορες την εβδομαδα με νερο βρυσης?

(ή νερο απο ΑΟ φυσικα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 26-04-08 στις 19:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02762 seconds with 11 queries