Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 14-07-10, 05:43
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Ax Βρε Γιάννη μου...θα βουλώσει με την πρώτη επιβάρυνση (ιχθυοφόρτωση). Αν βαρέθηκες να ξεβουλώνεις, τότε αυτό που παρουσίασες εδώ δεν είναι η λύση σου....παρόμοια "καραπιννούθκια" έκανα και εγώ στο παρελθόν.

Αν είναι δυνατόν, απόφυγε εντελώς τα σφουγγάρια και επέστρεψε στο βιολογικό υλικό τύπου βιομπάλας, Κ1 κ.λ.π. Υπάρχουν και πολλές DIY επιλογές στο παζάρι που μπορούν να σου εξοικονομήσουν αρκετά λεφτά.

Αν θέλεις καθαρά χέρια, να φτιάξεις φίλτρο τύπου vortex. Αντλείς το νερό από κάτω και το επιστρέφεις από ψηλά...ότι στεραιό κατακάθεται στο ειδικό τμήμα που θα κατασκευάσεις στο πιο χαμηλό σημείο του βαρελιού, όπου θα υπάρχει βάνα εξαγωγής του ακάθαρτου νερού. Εννοείται ότι το υπόλοιπο βαρέλι θα γεμίσει βιολογικό υλικό που θα μπορεί η μεγάλη ροή του νερού ή η χρήση αεραντλίας να τα μετακινεί και να τα πλένει συνέχεια.

Ένα τέτοιο σύστημα θα το κατασκευάσω και εγώ σε λίγες μέρες... αν θέλεις περίμενε λιγάκι, γιατί θα καλύψω το γεγονός με φωτογραφικό υλικό.


Α!!!!! Τώρα κατάλαβα!!!!είναι προφίλτρο για την αντλία σου? Πάλι θα έχεις μείωση της ροής και βούλωμα. Το σφουγγάρι δεν είναι ότι καλύτερο σε όποιδήποτε σημείο της λίμνης. Αν παρατηρήσεις όλα τα τελευταία συστήματα φίλτρανσης, προφίλτρανσης για λίμνες, θα δεις ότι το σφουγγάρι το κάνουν πέρα...
Χρησιμοποιώ και εγώ αντλία βυθού για την ώρα...Αυτό που έπραξα και είδα διαφορά είναι να τοποθετήσω την αντλία μου πάνω σε ένα τούβλο. Πριν το κάνω αυτό, η αντλία μου βούλωνε κάθε εβδομάδα, τώρα απλά περιορίστηκε στο μήνα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01637 seconds with 11 queries