Θέμα: Malawui cichlids
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 28-12-08, 21:59
rontoes Ο χρήστης rontoes δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2008
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 9
Exclamation Malawui cichlids

Γεία σε όλους. Έχω φτιάξει με τον αδερφό μου ένα 350άρη με Labithochromis, Cobalt Blue Zebra, Red Zebra & 2 Aulonacara απ'ότι φαίνεται αρσενικά. Στην αρχή κάπια από αυτά ήταν σε ένα 90άρη που μετά το πήρα εγώ. Όσα έχω διαβάσει για θερμοκράσίες PH και δεν σημαζεύεται απλά δεν έχουν κρατηθεί ευλαβικά παρόλα αυτά τα κιχλιδάκια μας γένησαν. Τα Ζεβράκια κατά βάση γιατί απλά αρχήσαμε με ένα ενυδρίο γεμάτο αρσενικά. Τώρα πέστε μου τα ενυδριάδικα το κάνουν επίτηδες; Τα θυλικά που μπωρεί να μην έχουν τόσο έντονο χρώμα δεν πουλιούνται? Περιμέναμε και εμείς γένες. Το ποσοστό θυλικών αρσενικών είναι απλά άνησο. 4 θυλικά και 10 αρσενικά.Προσέσαμε τα κόκκινα ένα Λαμπιδάκι και 2 Μπλέ μετά ελπίζωντας για θυλικά και μόνο όταν ολόκληρο ρο ενυδρίο τις τσάκησε στο κυνήγι καταλάβαμε πιος είναι τί. Τα μωρά έχουν γίνει τριπλάσια μέσα σε μόνο ΄2 βδομάδες και αυτό αφού μεγαλώσαν αρκετά για να φένωνται και να σκευτούμε να τους τρίβουμε την τρωφή. Όλος αυτός ο επίλογος για μια ερώτηση. Η Θερμοκρασία τι ρόλο παίζει και υπάρχει περίπτοση να είναι όλα αρσενικά? Την κρατάει γύρο στο 26 και παρότι είναι πολύ μικρά τα μιτερά πίσω φτεράκια τους ξεχωρίζουν. Άν ζεβράκια διαφορετικών χρωμάτων κάνουν μωρά υπάρχει περίπτοση να βγούν υβρίδια? Άσε που όλα τα Λαμπιδάκια μου βγήκαν αρσενικά! Μπορεί κανείς από εσάς να με βοηθήσει???
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01389 seconds with 11 queries