Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 17-01-14, 16:55
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
θελω να ρωτησω και γω κατι , μια και πριν λιγες μερες ενα φιλος μου εδωσε ενα κοματακι καπου στο μετρο ταινια Led RGB και ενα controller και ενθουσιαστικα με τον φωτισμο, πολυ δυνατος !!!

και ρωτω :
σε ελαφρυ reef μπορω να βαλω αυτες τις ταινιες : http://www.ebay.com/itm/5M-300LED-RG...item43bf1db257

τα δυο μου ενυδρια ειναι 210 λιτρα εκαστο ( 100μ χ 40π χ 55υ )
σκεφτομαι να βαλω 4 κοματια του ενος μετρου ( 2 λευκα + 2 μπλε ) να γλυτωσω απο τις Τ5 που ειναι και πανακριβες !!!

εχει αποτελεσμα ? θα εχω καπιο προβλημα ?
Kαλησπέρα Δημήτρη! Χαθήκαμε!
Στην ερώτηση σου, δεν θα σε καλύψουν δυστυχώς όχι. Μετά απο λίγο καιρό πέφτει η απόδοση τους πάρα πολύ, άσε που καίγονται κιόλας σιγά σιγά ένα ένα τα λεντάκια.
Αν θές να πάρεις να κάνεις δουλειά με τα λεντ, πάρε 3βατα power led, ένα μετασχηματιστή, φακούς, φτιάξε και ένα κουτί(φωτιστικό) να τα βάλλεις και είσαι έτοιμος.
Στα λίτρα σου θες περίπου 70 βατ led για να είσαι πλήρης.
πάρε 12 άσπρα και 12 άσπρα και είσαι γάτος.
Αν θές ψάξε απο ebay αν θες να τα βρεις, αλλά αν σε ενδιαφέρει απο ελλάδα υπάρχει ένα κατάστημα που τα έχει όλα αυτά σε καλές τιμές.

Όσον αφορά το φως, μπορεί οι τ5 να καίνε παραπάνω απο τα λεντ, αλλά το χρώμα που βγάζουν στα κοράλια, σε συνδιασμό με την ανάπτυξη και το polyp extension, δεν μπορεί να αντικατασταθεί με τα λεντ στο 100%(τουλάχιστον προς το παρών). Προσωπική πάντα άποψη.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01471 seconds with 11 queries