Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 30-05-11, 02:58
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisaek Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε λίγο καιρό δεν θα ξέρεις τι να τα κάνεις...
μπα δεν εχω προβλημα.... εχω στο μπαλκονι ενα γλαστοενυδρειο 18 λιτρων! ( θα ηταν προσβολη αν το βαφτιζα γλαστρολιμνη) στο οποιο εχω φτιαξει και ενα bakki shower.... με ροη 500 λιτρα την ωρα και τα βαζω εκει!!!! για να καταλαβεις τον χειμωνα που εκανε μειον 20 και παγωσε μεχρι και τον πατο του τα σαλιγγαρια μολις ανοιξε ο καιρος ζουσανε κανονικα......

θα κανω και παρουσιαση καποια στιγμη!!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stefan0s Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου αρέσει πάρα πολύ η προσπάθειά σου.
Το ψαράκι σου φένεται υγιέστατο.

Αν θες κόβεις τζαμάκι για το ενυδρειάκι με κόστος περίπου 2€. Το κόβεις σε διάσταση 145mm X 293mm (αφήνεις δηλαδή 2 εκατοστά κενό σε όλο το μήκος για να πέρνει αέρα και να περνάνε τα καλώδια, αλλα αν το αποφασίσεις μέτρα το καλού κακού , ή μπορείς να αφαιρέσεις μια γωνία , ή το πλάτος , ή , ή , ή...) αλλα θα σου ''κόψει'' φώς.
Για άλματα μη φοβάσαι μιας και προσπαθείς να του παρέχεις το καλύτερο δυνατό περιβάλλον. Πηδάνε άμα κάτι τα ενοχλεί σαν απέλπιδα προσπάθεια σωτηρίας , όχι γιατί βαριούντε και δεν έχουν τι να κάνουν.Βέβαια αν σου τύχει βαράς το κεφάλι σου στον τοίχο.
Στο φίλτρο αν έχεις τη δυνατότητα βγάλε το μαύρο σφουγκάρι που έχει γιατί μετά απο καιρό διαλύεται μέσα στο ενυδρείο με καταστροφικές συνέπειες. Στη θέση του άμα θέλεις και μπορείς βάζεις μια λεπτή στώση ενυδρειακό βαμβάκι (5€ για 5-6 χρόνια) πάνω και κάτω στο δοχείο των βιολογικών υλικών και στη μέση 6-7 καρούλια siporax ή κάποιο άλλο αντίστοιχο υλικό(αν βρείς κάποιον να σου χαρίσει/πουλήσει σε μικρή ποσότητα). Αν σου είναι δύσκολο μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα κομμάτι απο καινούργιο αχρησιμοποίητο σφουγκάρι.
Τις μπουρμπουλίθρες δεν τις χρειάζεται ο μονομάχος γιατί αναπνέει απο την επιφάνεια. Αν πάλι σου αρέσουν άστο με το σωληνάκι , δεν κάνει κακό.

Επίσης είναι δημοφιλής και θαυματουργή η χρήση IAL ή/και banana leaves. Έχουν κόστος για το ενυδρείο σου περίπου 15€ το χρόνο και τα προμηθεύεσαι απο το ebay με καλές τιμές. Στα περισσότερα pet shop θα σε γδάρουν.

Να σου ζήσει να σε συντροφεύει και να τον χαίρεσαι για όλο το προσδόκιμο της ζωής του (συνήθως στα καταστήματα φτάνουν σε ηλικία 6-12 μηνών και ζούνε περίπου 3 χρόνια με μέγιστο περι τα 5).

Φιλικά και με εκτίμηση
Στέφανος
thanks man.....

το σωλινακι για το οξυγονο απλως ειναι εκει δεν δινει καθολου αερα εδω και μηνες και απλα δεν το εβγαλα,
εχω μπολικο κεραμικο μακαρονι μικρου μεγεθους αλλα δεν εβαλα γιατι δεν το θεωρησα απαραιτητο....( αλλα μια που το ανεφερες θα το κανω με την πρωτη ευκαιρια) , στο μεγαλο μου ενυδρειο το εχω ακριβως οπως και συ αλλα με την διαφορα οτι εσπασα μια ριλια απο το φιλτρακι για να χωραει η εισοδος τις αεροπετρας και εβαλα μεσα την αεροπετρα και συνδεσα to co2 για να εχω καλυτερη διαχυση

Επίσης είναι δημοφιλής και θαυματουργή η χρήση IAL ή/και banana leaves.
αυτο δεν το εχω καν ακουστα θα κοιταξω στο γοογλε....

οπως και να χει ευχαριστω φιλος......
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη douran_p : 30-05-11 στις 02:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02012 seconds with 11 queries