Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 14-08-09, 19:41
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω παλι εχω αλλο στο μυαλο μου...
αν κανουμε 4 μετρα μια λιμνη βαθος σε καποιο σημειο και με σκαλια ανεβενει σταδιακα ισως θα μπορουσαμε να αναπαραστησουμε μια λιμνη πχ μαλαουι....
και οταν εχει κρυο να πηγαινουν πιο βαθυα....
τι λετε???
και μη βαρατε.....

Ααααααα! Το ξέρω που το πας!!!

Η αλήθεια είναι ότι αρκετοί τοποθετούν mbuna σε λίμνες, αλλά μόνο όταν ο καιρός ζεστάνει αρκετά και επιτρέπει η θερμοκρασία του νερού ένα τέτοιο εγχείρημα. Έχω επίσης ακούσει ότι πολλαπλασιάζονται κιόλας κάτω από αυτές τις συνθήκες. Δυστυχώς όμως, έστω και ο μεσογειακός χειμώνας, είναι χειμώνας και είναι αδύνατον να αντέξουν αυτά τα ομολογουμένως τροπικά ψάρια σε μια λίμνη έστω 4 ή και βαθύτερη λίμνη και εξηγούμαι...

Τα χρυσόψαρα ή καλύτερα οι απόγονοι του Carassius auratus κατάγονται από την Κίνα, δηλαδή αρκετά βορειότερα από τον ησημερινό όπου συναντούμε τις λίμνες Τανγκανίκα και Μαλάουι. Ως εκ τούτου οι συνθήκες είναι πολύ διαφορετικές. Τα χρυσόψαρα μπορούν από τη φύση τους να αντέξουν πολύ κακές και ψυχρές καιρικές συνθήκες. Κατά την χειμερινή περίοδο μάλιστα, είναι σε θέση να περιορίσουν στο ελάχιστον τον μεταβολισμό τους και να πέσουν σε ένα είδος χειμέρειας νάρκης στα βάθη της λίμνης για να αντιμετωπίσουν την ελαχιστοποίηση της τροφής και κατά κύριο λόγο το κρύο. Τα mbuna δεν έχουν αυτήν την ικανότητα, έτσι είναι αδύνατον να αντέξουν κάτω από αυτές τις συνθήκες.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01505 seconds with 11 queries