Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 10-05-16, 10:06
Koukourokas Ο χρήστης Koukourokas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-04-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή ΤΟ ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ

Καλημέρα σε όλους. Είπα να κάνω ένα Update σχετικά με το πως πήγε η μεταφορά του ενυδρείου αλλά και η πορεία του από τότε. Τελικά πήγαν όλα πολύ καλά και επιβεβαιώθηκε ακόμη μία φορά πως η σωστή προετοιμασία είναι χρυσός. Θα αναφέρω τα βήματα που έκανα. Όπως είπα αγόρασα το ενυδρείο μεταχειρισμένο με ψάρια μέσα.

1. τα 14 ψάρια βγήκαν από το ενυδρείο και μπήκαν με 20 λίτρα από το παλιό νερό σε ένα cooler (ψυγειάκι). Η χρήση του cooler μου μείωσε κατά πολύ το άγχος και μου χάρισε περίπου 3 ώρες περιθώριο ώστε να κάνω τα υπόλοιπα που είχα σχεδιάσει.

2. Βγήκε παλιό νερό από το ενυδρείο γύρω στα 100 λίτρα. Χρησιμοποιήθηκαν γι αυτό το λόγο ένα πλαστικό βαρέλι με καπάκι 50 λίτρων και 2 πλαστικές μπουκάλες 20 λίτρων (αυτές που υπάρχουν στους ψύκτες), οι οποίες μπουκάλες θεωρώ πως είναι ό,τι πιο εύχρηστο για τέτοια δουλειά.

3. Το φίλτρο του ενυδρείου μπήκε όπως ήταν μέσα στο βαρέλι,

3. Βράχια και ξύλα μπήκαν σε τσάντες για την μεταφορά τους.

4. Το υπόλοιπο νερό αδειάστηκε εξολοκλήρου και το ενυδρείο έμεινε με το χαλίκι του.

5. Μετά την μεταφορά όλων αυτών στο σπίτι μου, αδειάστηκε το ενυδρείο από το παλιό χαλίκι και αφού καθαρίστηκε το ενυδρείο, τοποθετήθηκε το νέο υπόστρωμα (JBL Manado) και δημιούργησα τη γεωμορφολογία του εδάφους όπως περίπου την ήθελα δεδομένου και του περιορισμένου χρόνου. (Να συμπληρώσω εδώ πως το Manado το είχα πλύνει τις προηγούμενες μέρες σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή και ήταν έτοιμο)

6. Στη συνέχεια τοποθέτησα στο άδειο ενυδρείο το εσωτερικό του φίλτρο

7. Μετά τακτοποίησα πέτρες και ξύλα όπως ήθελα και ξεκίνησα να προσθέτω νερό με προσοχή ώστε να μην υπάρξουν αναταράξεις. Για να το πετύχω αυτό διοχέτευσα το παλιό νερό μέσα στο φίλτρο. Το πρόβλημα ροής λύθηκε αφού μη έχοντας άλλη αντλία, έπρεπε να δημιουργήσω μια τεχνητή υψομετρική διαφορά. Τοποθέτησα λοιπόν ένα τραπέζι δίπλα στο ενυδρείο, με μία καρέκλα επάνω του και πάνω σε αυτήν τοποθέτησα το βαρέλι με ένα λάστιχο το οποίο διοχέτευε το νερό στο ενυδρείο. Με τοντρόπο αυτό ό,τι νερό είχα ακόμη το άδειαζα μέσα στο βαρέλι και όχι στο ενυδρείο. Μόλις έπεφτε η στάθμη του βαρελιού προσέθετα κάποιον προετοιμασμένο κουβά ή κάποιο από τα 20λιτρα δοχεία με το παλιό νερό.

8. Μόλις το νερό έφτασε στα 180 από τα 240 λίτρα προσέθεσα στο ενυδρείο και το νερό από το cooler με τα ψάρια. Στη συνέχεια έβαλα να προετοιμάσω και λίγο νερό ακόμη με τη βοήθεια και του θερμοσίφωνα και αφήνοντας το μόνο μισή ώρα στα δοχεία το προσέθεσα και αυτό.

9. Μετά από πείπου 2 ώρες από την μεταφορά του ενυδρείου στο σπίτι μου έθεσα σε λειτουργία αντλία και θερμοστάτη και μετέφερα και 6 ψαράκια από το δικό μου παλίο ενυδρείο να γνωρίσουν τους νέους τοπυς συγκάτοικους.


Εν κατακλείδι η διαδικασία πήγε πάρα πολύ καλά και τα ψάρια δεν παρουσίασαν κανάνα σημάδι stress, κάτι μου μπορώ να πως πως με εξέπληξε. Θα ήθελα να πω εδώ πως είναι πολύ εύκολο τελικά να αλλάξεις ενυδρείο αρκεί να είσαι κατάλληλα προετοιμασμένος και να μη σας φοβίσει όπως φόβιζε εμένα προσωπικά. Θα προχωρήσω και σε μια παρουσίαση του ενυδρείου μου σε αυτό το νήμα αργότερα. Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας και ελπίζω το παρόν νήμα να βοηθήσει οποιον άλλον προσπαθήσει κάτι παρόμοιο. Δεν ξέρω αν τα έρκανα όλα σωστά, πάντως είχα εξαιρετικά αποτελέσματα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01817 seconds with 11 queries