Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 22-04-16, 11:24
Koukourokas Ο χρήστης Koukourokas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-04-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Πάνος Εμφάνιση μηνυμάτων
αν δε γνωρίζουμε τι υποστρώματα είναι αυτά, ποσο καιρο τρεχουν...δε μπορούμε να σε συμβουλεψουμε και ποιο να κρατησεις. Αν αφήσουμε τα υποστρώματα με τα δικα τους ενυδρεια ως εχουν η συνηθης ρουτινα "μετακομισης" είναι:

1. σε ένα καταλληλο μεγαλο δοχειο (βαρελι, πλαστικο κουτι από ικεα ή κατι παρομοιο ΚΑΘΑΡΟ) βαζεις νερο από το 300αρι, τα φιλτρα να δουλευουν κανονικα ώστε να διατηρουν ζωντανη τη βιολογια των υλικων τους και τα ψαρια μεσα (αν χρειαζεται και ο θερμοστάτης με προσοχή στη θερμοκρασια λογω προφανως αρκετα λιγοτερων λιτρων).

2. αδειαζεις το υπολοιπο νερο του ενυδρείου.

3. μεταφερεις το ενυδρειο

4. το στηνεις όπως σκέφτεσαι και το γεμιζεις με νερο (αποχλωριομενο) αφήνοντας χωρο για το νερο που εχεις στο δοχειο με τα ψαρια. περιμενεις να ερθουν στην ιδια θερμοκρασια.

5. προσθετεις νερο από το δοχειο στο ενυδρειο αφήνοντας ένα μερος μονο στο δοχειο μαζι με τα ψαρια. βαζεις λιγο λιγο νερο από το ενυδρειο στο δοχειο ώστε να κανεις τη λεγομενη "προσαρμογή" και μετα ριχνεις το νερο αυτό και τα ψαρια μεσα στο ενυδρειο. βαζεις σε λειτουργια και τα φιλτρα στο ενυδρειο.

όταν τελειώσεις με αυτά μπορεις να πιασεις και τα ψαρια που θες από το 120αρι και κανοντας προσαρμογή να τα βαλεις στο 300αρι.

αυτά πολύ χοντρικα. κανε και μια αναζητηση εδώ...υπαρχουν παμπολλα θεματα για μετακομίσεις ενυδρειων που αναφέρονται με λεπτομέρειες πολλα περισσοτερα. Επισης η σειρα καποιων κινήσεων μπορει να αλλαξει αναλογα π.χ. με το αν τα φιλτρα είναι εξωτερικα η εσωτερικα.

Τελος προσοχή στην ιχθυοσυνθεση,
Με συγχωρείς για την καθυστέρηση, ήμουν λίγο στο τρέξιμο. Αποφάσισα να κάνω το εξής προσωρινά. Πες μου πως σου φαίνεται. Να αδειάσω το νερό από το νέο ενυδρείο (300 λ),να κρατήσω όσο μπορώ από το νερό, να το μεταφέρω σπίτι μου και να μεταφέρω τα ψάρια (3 cory, 4 μικρά σκαλάρια, 5 αρλεκίνοι) σε σακκούλες με το νερό τους. Μετά να βγάλω το 1/3 νερού από το δικό μου ενυδρείο (1 παγκάσιος 25cm, 6 μικρά SAE και 1 gibiceps 15cm) και προσθέτωντας νερό από το νέο ενυδρείο στο παλιό καθώς και όσο έχουν τα νέα ψάρια στις σακούλες τους να τα ρίξω όλα στο παλαιό ενυδρείο (120 λ.). Στη συνέχεια θα ασχοληθώ με το νέο ενυδρείο. Θα αλλάξω υπόστρωμα, βάζοντας κατάλληλο για φυτεμένο κοινωνικό ενυδρείο (θα χρειαστώ βοήθεια και προτασεις από όποιον γνωρίζει) μετά θα γεμίσω νερό μέχρι τη μέση και θα προσθέσω νερό από το (120 λ) ενυδρείο στο 300λ μέσω αντλίας και στη συνέχεια θα ρίξω όλα τα ψάρια εκτός από παγκάσιο και gibiceps τα οποία θα μείνουν στο 120. Πως σας φαίνεται ως σχέδιο?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί να είναι 300 λίτρα αλλά τα αγγελόψαρα θέλουν ύψος, από 50 εκατοστά και πάνω, για να μη πω 55. Και ομάδα των 4 6 ή ατόμων είναι μικρή , από 8 ψάρια και πάνω. Αν το ύψος είναι καλό, στα 300 λίτρα μπορείς να βάλεις 8 άτομα, αλλά μη το επιβαρύνεις και με άλλα είδη, άντε κάποια cory αλλά και ο βυθός θα πρέπει να είναι ο κατάλληλος για τα cory. Να έχεις επίσης υπόψη σου πως και τα SAE θέλουν μια ομάδα των 6-8 ατόμων (αν θυμάμαι καλά) αλλά θέλουν και μήκος από 1,5 μέτρο και πάνω γιατί είναι δεινοί κολυμβητές. Οπως καταλαβαίνεις το ενυδρείο ίσως να μη κάνει για κάποιο από αυτά 2 είδη που θες να βάλεις
Οι διαστάσεις είναι 1,20 Χ 0,55 Χ 0,45. Τα σκαλάρια θα έρθουν με το νέο ενυδρείο και είναι πολύ μικρά, ενώ τα 6 SAE τα έχω εγώ και είναι επίσης πολύ μικρά. Δε νομίζω να υπάρξει πρόβλημα χώρου ακόμα και όταν μεγαλώσουν. Δεν σκοπεύω να το φορτώσω. Το πολύ να βάλω ένα κοπάδι αρλεκίνους αφού φυτέψω το νέο ενυδρείο και αν όλα πάνε καλά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Koukourokas : 22-04-16 στις 11:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01936 seconds with 11 queries