Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 20-04-16, 23:07
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Koukourokas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το νέο ενυδρείο θα είναι 300 λίτρα και έχει ήδη νομίζω 4 ή 6 σκαλάρια και κάποια cory. To πρόβλημα μου είναι πως θα συγχωνεύσω τα 2 ενυδρεία σε 1. Αν θα πάρω από το παλαιό ενυδρείο μου το υπόστρωμα, το φίλτρο κτλ ή αν θα κρατήσω αυτά που εχει το νέο. Αν θα χρησιμοποιήσω νερό και από τα 2 και με ποια σειρά θα τα κάνω όλα αυτά. Π.χ. να βάλω τα ψάρια κατά τη διάρκεια σε σακκούλες? Να πάρω το υπόστρωμα που έχω στο δικό μου? Που έχει χώμα για φυτά? Αν ναι θα πρέπει να βγάλω νερό και από τα 2 ενυδρεία? Και που θα το αποθηκεύσω εν τω μεταξύ? Αυτοί πάνω κάτω είναι οι προβληματισμοί μου.

αν δε γνωρίζουμε τι υποστρώματα είναι αυτά, ποσο καιρο τρεχουν...δε μπορούμε να σε συμβουλεψουμε και ποιο να κρατησεις. Αν αφήσουμε τα υποστρώματα με τα δικα τους ενυδρεια ως εχουν η συνηθης ρουτινα "μετακομισης" είναι:

1. σε ένα καταλληλο μεγαλο δοχειο (βαρελι, πλαστικο κουτι από ικεα ή κατι παρομοιο ΚΑΘΑΡΟ) βαζεις νερο από το 300αρι, τα φιλτρα να δουλευουν κανονικα ώστε να διατηρουν ζωντανη τη βιολογια των υλικων τους και τα ψαρια μεσα (αν χρειαζεται και ο θερμοστάτης με προσοχή στη θερμοκρασια λογω προφανως αρκετα λιγοτερων λιτρων).

2. αδειαζεις το υπολοιπο νερο του ενυδρείου.

3. μεταφερεις το ενυδρειο

4. το στηνεις όπως σκέφτεσαι και το γεμιζεις με νερο (αποχλωριομενο) αφήνοντας χωρο για το νερο που εχεις στο δοχειο με τα ψαρια. περιμενεις να ερθουν στην ιδια θερμοκρασια.

5. προσθετεις νερο από το δοχειο στο ενυδρειο αφήνοντας ένα μερος μονο στο δοχειο μαζι με τα ψαρια. βαζεις λιγο λιγο νερο από το ενυδρειο στο δοχειο ώστε να κανεις τη λεγομενη "προσαρμογή" και μετα ριχνεις το νερο αυτό και τα ψαρια μεσα στο ενυδρειο. βαζεις σε λειτουργια και τα φιλτρα στο ενυδρειο.

όταν τελειώσεις με αυτά μπορεις να πιασεις και τα ψαρια που θες από το 120αρι και κανοντας προσαρμογή να τα βαλεις στο 300αρι.

αυτά πολύ χοντρικα. κανε και μια αναζητηση εδώ...υπαρχουν παμπολλα θεματα για μετακομίσεις ενυδρειων που αναφέρονται με λεπτομέρειες πολλα περισσοτερα. Επισης η σειρα καποιων κινήσεων μπορει να αλλαξει αναλογα π.χ. με το αν τα φιλτρα είναι εξωτερικα η εσωτερικα.

Τελος προσοχή στην ιχθυοσυνθεση,
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01632 seconds with 11 queries