Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 07-10-05, 15:42
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή Αυτοματη ανατολή/Δυση για Dim Ballast

Εδώ και καμποσο καιρό παιδεύω στο μυαλό μου μια ιδέα για ένα συστημα προσομοιωσης ανατολής/δυσης σε ενυδρειο.
Τα dimmable balast για λαμπες φθορισμού είναι πλέον αρκετά εύκολο να βρεθούν, ενώ οι τιμές έχουν πέσει αρκετά. Η παρακατω κατασκευή συνεργάζεται με οποιοδήποτε Dim Ballast διαθετει 0-10Vdc Interface..
Μετά από πολλούς πειραματισμούς κατέληξα σε μια μαλλον hi-tech λυση με μικροεπεξεργαστή. Η προσέγγιση με κλασσικά ηλεκτρονικά κατεληξε σε κατασκευη - τερας...
Η κατασκευή που βλέπετε στις φωτό μπορέι να οδηγήσει ενα η περισσότερα dim-ballast, συμπεριλαμβανει τροφοδoτικο και εχει και διακοπτακια dip για την ρυθμιση της φωτοπεριόδου. Διαθετει 2 led που το ενα δειχνει την ενταση και το αλλο αναβοσβυνει ρυθμικά αναλογα με το αν ειναι σε κατασταση μερας/ανατολής/δυσης/νυκτας, δείχνοντας παραλληλα οτι το συστημα λειτουργεί κανονικά.
Εκτός απο το dim-ballast θα χρειαστείτε επίσης εναν κοινό χρονοδιακόπτη, καθότι τα dim ballast δεν μπορουν να σβήσουν τις λάμπες τελείως.
Επισης το συστημα εχει και demo mode εκτελωντας τον κυκλο μεσα σε 2 λεπτα, για λογους δοκιμής και ρυθμισης. Η μέγιστη φωτοπερίοδος ειναι 12 ωρες και μπορει να μειωθει σε βήματα της μισής ώρας μεχρι 8,5 ωρες.
Προφανως μπορουν να γινουν και αλλα "περιεργα" για ρεεφοκαταστάσεις..

Δεν ξερω αν θα ενδιεφερε καποιον/καποιους κατι τέτοιο.
Το κόστος του συστηματος, ετοιμο σε κουτί με τροφοδοτικο το εχω υπολογίσει στα 40 euro.

Από τις μεχρι τωρα παρατηρήσεις μου εχω δεί οτι αλλαζει η συμπεριφορα των ψαριών καθως το φως χαμηλωνει /ανεβαίνει αργά.

Υπάρχει ενδιαφέρον?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  closeup.JPG
Εμφανίσεις:  1771
Μέγεθος:  161,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  opencase.JPG
Εμφανίσεις:  1364
Μέγεθος:  147,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01668 seconds with 12 queries