Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 07-01-23, 23:27
zaher Ο χρήστης zaher δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή Φυτεμένο χαμηλών απαιτήσεων

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.
Δεκαπέντε χρόνια μετά από το πρώτο ενυδρείο που είχα φτιάξει και το κράτησα για περίπου ενάμιση χρόνο και βλέποντας φυτεμένα ενυδρεία πήρα την απόφαση να φτιάξω ένα καινούργιο φυτεμένο 70 έως 80 λίτρα χαμηλών απαιτήσεων χωρίς Co2
Η αλήθεια είναι ότι όσο πιο πολλά διαβάζω τόσο πιο πολύ μπερδεύομαι όσον αφορά τις τελικές μου αποφάσεις για φίλτρανση υπόστρωμα και εξοπλισμό γενικότερα.
Παρακάτω θα σας αναφέρω τις επιλογές μου στα πιο βασικά.
Θεωρώ την βοήθειά σας και τις συμβουλές σας πολύτιμες για να ξεκινήσω.

Ενυδρειο:

Blau 80 L. 62x36x36 cm, 6 mm δυστυχώς δεν το βρίσκω διαθέσιμο
Dennerle scaper's 70lt
έχετε κάτι να προτείνετε;


Υποστρωμμα:

κάποιο από όλα τα ενυδρειακά υποστρώματα (ακριβά)
Απλό φυτοχωμα με χαλικι και αμμο απο πάνω (οικονομικό αλλα πιο επιφοβο λογω ελλειψης εμπειρίας)


Φίλτρο: (Δυσκολη απόφαση)

Μικρο εσωτερικό ακόμα και DIY με κυκλοφορητη. (φθηνό, κακο στο μάτι και πιάνει χωρο)
Εξωτερικο με επικρατέστερο Sicce Space Eko 100 ή Fluval 107 ή JBL CRISTALPROFI e402 ( Αυξημένο κόστος, δε ξερω κατά πόσο χωράνε οι παροχές με τα γυαλινα καπάκια των ενυδρείων, σε αυτη την περίπτωση σκεφτόμουν και θερμανση στην παροχη αρα τελείως καθαρό ενυδρείο , φοβάμαι όμως διαρροές μιας και απουσιαζω 10 ωρες καθημερινά απο το σπίτι)


Φωτισμός:

Έχω βρει σε πολύ καλή τιμή τη σειρά Twinstar LED Light C III - 450C 54€ με μεταφορικά και την 60αρα με 65€
Άλλη πρόταση;


Το Μπατζετ μου συνολικά κυμαίνεται στα 350-400€ για αρχική επένδυση μαζι με Θερμανση, τεστ, διακοσμητικά κλπ αλλά θέλω να τα "σπρώξω" εκεί που αξίζει και από την αρχή.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01563 seconds with 11 queries