Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 25-12-10, 12:52
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

Πρώτα απ' όλα Χρόνια Πολλά σε όλους μας και φυσικά σε όποια/ον έχει την ονομαστική της/του εορτή.

Τελικά, είναι πιο εύκολο να αγοράσεις σπίτι, αυτοκίνητο, κλπ κλπ παρά να αποφασίσεις τι ψαράκια θέλεις να σε ανεκτούν και να σου κάνουν την τιμή να μοιράζονται μαζί σου τις ώρες σου.

Κατά 99.99% τα ψαράκια που θα ήθελα να έχω στο 130ρι είναι το Julidochromis dickfeldi καθώς και το Neolamprologus brevis.
Τώρα αρχίζουν οι επόμενες ερωτήσεις, για τις οποίες απάντηση δεν έχω βρει, οπότε η πείρα όλων σας είναι υπερπολύτιμη.

Η άμμος θα είναι λευκή χαλαζιακή ανάμεικτη με ψιλό αραγωνίτη Gray Coast. Θα υπάρξει πρόβλημα επειδή το ένα είναι κατάλευκο και το άλλο γκρι? Αν όχι, σε τι αναλογία είναι προτιμότερο να το αναμείξω? Αντί για το Gray Coast ο οποίος είναι λίγο τσιμπημένος στην τιμή, μπορώ να βάλω αυτό http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=697 ή αυτό http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...duct&pid=1843?

Επίσης, πόσο θα πρέπει να είναι το ύψος της άμμου? Στο σάιτ του Τσάμης, λέει απλά ότι η άμμος θα πρέπει να είναι βαθειά ώστε να μπορούν να θάψουν τα κελύφη έως το άνοιγμα τους. Οπότε να υποθέσω ότι ρίχνω τόση άμμο όσο 2 φορές το ύψος του μεγαλύτερου κελύφους?

Για το Julidochromis, σκεύτομαι να βάλω 3-4 ώσπου να μου βγει κανένα ζευγάρι και να χρησιμοποιήσω πέτρες λάβας, περισσότερο επειδή είναι ελαφριές οπότε πιθανώς ελαχιστοποιώ την πιθανότητα να σπάσει κανένα τζάμι και πιάνουμε την σφουγγαρίστρα μέσα στα άγρι μεσάνυκτα. Για τις διαστάσεις του ενυδρείου μου, πόσα κιλά πέτρες περίπου θα χρειαστώ?

Για τα brevis, σκεύτομαι να βάλω 4-5. Πόσα περίπου κελύφη σαλιγκαριών θα χρειαστώ? Και για να μην σκάσω από το φαγητό (μέρες που είναι), μπορώ να βρω άδεια κελύφη στο εμπόριο? Υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξω (μέγεθος, αν έχει τρύπες ή όχι, και ο,τι άλλο πιθανό ή απίθανο).

Ευχαριστώ και πάλι Χρόνια Πολλά σε όλες και όλους

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη QS-Plan : 25-12-10 στις 14:10 Αιτία: συμπληρωματικό
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01517 seconds with 11 queries