Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 17-03-14, 14:58
Γιαννης29 Ο χρήστης Γιαννης29 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2014
Περιοχή: kavala
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

[QUOTE=golf20;827981]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης29 Εμφάνιση μηνυμάτων
μιλησα με το παλικαρι που μου το προτεινε και μου λεει μην ανησυχεισ αμα εβαλεσ τη σωστη δοση που αναγραφεται στο μπουκαλακι.η μαρκα profish ειναι καινουργια στο χωρο των ενυδρειων.εσυ ποια μαρκα χρησιμοποιεις και βαζεις τοσο λιγο?χρησιμοποιεις και τεστ για να ελεγχεις το επιπεδο σιδηρου?/QUOTE]

Σίδηρο και γενικά λιπάσματα βάζουμε αναλόγως τις απαιτήσεις του ενυδρείου μας. Εσύ τι φυτά έχεις και χρειάζεσαι τόσο σίδηρο; Αν έχεις μόνο anubias τότε δίνεις τσάμπα χρήματα σε λιπάσματα. Τις seachem χρησιμοποιώ.
Δεν χρησιμοποιώ κάποιο τεστ, παρατηρώ τα φυτά και βάζω όσο χρειάζεται, το περισσότερο δημιουργεί άλγες ή απλά πάει χαμένο με τις αλλαγές νερού.
εχω μεσα μονο anoubia var nana χωρισμενη σε 8 κομματια πιασμενη με μπετονια πανω σε ριζες και ακομα ενα φυτο που πρεπει να ειναι το aponogeton ulvaceus φυτεμενο σε χαλικακι και λαβα.η anubia εχει επανω τησ τον τελευταιο καιρο μικρες τρυπουλεσ σε διαφορα σημεια της οχι σε μεγαλο βαθμο ομως.και το aponogeton σε αρκετα σημεια μαυρα στιγματα σα να αρχιζει να χαλαει.γιαυτο το λογο πηρα το σιδηρο μηπωσ φταιει η ελλειψη σιδηρου οπως επισης αγορασα απο την ιδια σειρα PROFISH και το micro green.εσυ προτεινεις να μη βαζω λυπασματα για αυτα τα φυτα?δεν χρειαζεται?
-------------------------
[QUOTE=Γιαννης29;827991]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf20 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω μεσα μονο anoubia var nana χωρισμενη σε 8 κομματια πιασμενη με μπετονια πανω σε ριζες και ακομα ενα φυτο που πρεπει να ειναι το aponogeton ulvaceus φυτεμενο σε χαλικακι και λαβα.η anubia εχει επανω τησ τον τελευταιο καιρο μικρες τρυπουλεσ σε διαφορα σημεια της οχι σε μεγαλο βαθμο ομως.και το aponogeton σε αρκετα σημεια μαυρα στιγματα σα να αρχιζει να χαλαει.γιαυτο το λογο πηρα το σιδηρο μηπωσ φταιει η ελλειψη σιδηρου οπως επισης αγορασα απο την ιδια σειρα PROFISH και το micro green.εσυ προτεινεις να μη βαζω λυπασματα για αυτα τα φυτα?δεν χρειαζεται?
χρησιμοποιω α/ο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιαννης29 : 17-03-14 στις 14:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01528 seconds with 11 queries