Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #32  
Παλιά 20-05-15, 20:51
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

BORKED
'Εκανα αλλαγές πολλές μαζί με την πολύτιμη βοήθεια της αγαπημένης μου ανηψιάς... Ήμασταν αρκετό καιρό χωρίς ψαράκι καθώς το μικρό κεφαλοπουλάκι θα βασανιζόταν σε αυτό τον μικρό χώρο και επιστράφη στην θάλασσα και προσθέσαμε ένα πανέμορφο symphodus roissali, νομίζω το λένε χειλού και ένα εξίσου πανέμορφο aidablennius sphynx (νομίζω?) Επίσης αντάλαξα με την θάλασσα τις 2 προηγούμενες ανεμώνες με 2 μικρές anemonia sulcata... Ελάφρυνα και απο βράχο το ενυδρειάκι και έφτιαξα με πλέξιγκλας ένα νέο μικρό sump όπου έκοψα κάλτσα από το μεγάλο ενυδρείο στη μέση, για το πρώτο διαμέρισμα, στο δεύτερο μικροσκοπικό διχτάκι με άνθρακα, μετά (κάτω από εκεί που είναι το ανεμιστηράκι τώρα) σε πλάγια κλίση ένα μικρό ATS με κόκκινο flood led από πάνω και μετά η επιστροφή, όπου πάνω έχω και την αναπλήρωση (δεν φαίνεται)... Φως το ίδιο, 10w λευκό flood...
Τα ψαράκια μπήκαν πριν 3 μέρες, η χειλού δειλά δειλά βγαίνει από την κρυψώνα της σήμερα και έφαγε και λίγη αρτέμια.. χθες δεν έφαγε καθόλου... Ο μικρούλης ο γοβιός όμως και σήμερα, δεεεεεεν...
Τρέφεται με άλγη μήπως?? Αν και τσέκαρα ότι τρέφεται παρόμοια με την χειλού, εκτός αν έχω κάνει λάθος το όνομα... Ή είναι ακόμα σε περίοδο προσαρμογής?? Δεν την αρπάζει την αρτέμια αν και την ρίχνω πάνω του, αλλά μετά απο 2-3 λεπτά, δαγκώνει κανα κομματάκι αλλά το βγάζει σχεδόν αμέσως...
Δεν το είχα το συγκεκριμένο ψαράκι πριν, ούτε στο δικό μου ενυδρείο...
Επίσης, δεν καταλαβαίνει από ντροπές, δεν κρύβεται ΚΑΘΟΛΟΥ!!! Και δεν έχει την κλασική συμπεριφορά/στυλ κίνησης ψαριού, πιο πολύ σαν φιδιού μου κάνει Γυριζει το κεφάλι του μόνο, το περιστρέφει... Έχω πάθει πλάκα... Και τα χρώματα/ρίγες απίστευτα!!!!
Μήπως είναι δύσκολο στην διατήρηση? Να ανησυχώ?? Όσα άλλα γοβιοειδή είχα, όπως π.χ. parablennius gattorugine , δεν είχα πρόβλημα στην διατροφή...
Αυτά...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01504 seconds with 11 queries