Θέμα: hermit-crabs
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 20-09-11, 21:26
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Ούτε εγώ κατάλαβα γιατί θες τα ψεύτικα κοχύλια.
Εάν τα θες για να μπορούν οι ερημίτες σου να αλλάζουν "σπίτι", βγες μια βολτούλα σε μια παραλία και θα βρείς όσα θες. Εάν δεν μπορείς ....πες να σου στείλω εγώ μερικά από τα "άχρηστα" της συλλογής μου (είμαι συλλέκτης κοχυλιών-οστράκων).
Θα συμφωνήσω με τον pano-alex/polis, δε νομίζω η σαλιάρα ότι απέθανε εξαιτίας του ερημίτη. Ψοφίμι την βρήκε και έκανε το χρέος του.
Επίσης και η πρασινάδα που αναφέρεις στο βράχο σου. Άλγη και έκανε τον κύκλο της.
Τώρα αυτό με τα σάλια των σαλιγκαριών....άγνωστο.
Βέβαια το όλο θέμα εμένα κάτι μου κάνει σχετικά με την χημεία και τις παραμέτρους του νερού σου.
Για βόηθα λίγο.....δώσε μας στοιχεία..κάνεις μετρήσεις ??? Τηρείς κάποιο στοιχειώδες αρχείο?? Πόσο συχνά κάνεις αλλαγές ??
Σχετικά με το θαυμασμό σου στο μεσογειακό...τι να πώ. Είμαι και εγώ απλά θαυμαστής....!!!!!
Σχετικά με την ανάμειξη ντόπιων ειδών με αυτά των πετ σοπ....ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ .
Η εισαγωγή νέων ειδών στα μέρη μας δεν είναι εύκολο ..αλλά όχι και αδύνατο, με ότι αυτό συνεπάγεται σε αρρώστιες, επεμβάσεις στους βιοτόπους κλπ. Όσες διαφορές και να υπάρχουν σε συνθήκες (αλατότητες κλπ) η φύση πάντα βρίσκει το δρόμο της.......
Δέστε τι γίνεται στις ΗΠΑ όπου ο κάθε πικραμένος αφήνει το οτιδήποτε, οπουδήποτε και παρά τους αυστηρούς νόμους.
Το θέμα έχει συζητηθεί διεξοδικά πολλές φορές και δεν νομίζω ότι πρέπει να επεκταθώ περισσότερο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01530 seconds with 11 queries