Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 06-03-12, 15:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η θυληκια σου δεν τα ειχε καταφερει απο το πολυ ξυλο και κυνηγητο του αρσενικου (στο 400αρι? καλα λεω? γιατι αν ναι, τοτε στο 50αρι τι θα γινει???) και θυμαμαι επισης που μου ειχες πει οτι, θελουν παρα πολυ καθαρο και σταθερο νερο, δεν ''ανεχονται'' το αντιθετο και οτι ειναι πολυ ευαισθητα σε αυτο. Νομιζω οτι ειχες πει ακομα οτι μπορει στα προφιλαδικα να λενε οτι θελουν χαμηλο ph αλλα αυτο το ψαρι αν τους δωσεις σωστες συνθηκες και καθαρο νερο δεν εχει μεγαλο προβλημα με το ph να ειναι και 7,5 πχ. Μπορει ολο αυτο να το ειχες πει για τους αρλεκινους και οχι για τα ραμιρεζι. Δεν θυμαμαι για αυτο και ρωταω. Λες να μην το εχεις πει γενικα?
Ισως να κανω και αυτο που λες με τα τετρα, κορυ, οτο αν και δεν ξερω κατα ποσο θα μαρεσει. Θα δω και ενυδρεια με τα ψαρια αυτα για να σχηματισω καποια αποψη.

Οταν λες αλλιως ενα ειρηνικο ειδος απιστογραμμα? Μαζι με τα τετρα εννοεις ετσι? Απλα αντι για οτο και κορυ ενα ζευγαρι απιστογραμμα. Σωστα?

Το οτι τα 95% τον καρντιναλ ειναι απο τη φυση μου το ειχε πει ο Νινταλ στο μαγαζι του που πηγα καποια στιγμη. Για τα νεον μου ειπε οτι τα περισσοτερα ειναι εκτροφης.

Δεν το ηξερα ενα ψαρι οτι μπορει να προτιμαει να ειναι ''φυλακισμενο'' και να εχει ασφαλη επιβιωση οπως λες σε σχεση με το να ειναι ελευθερο στη φυση.
Φυσικα και κατι λεει το οτι ζουν 3-5 φορες περισσοτερο, δεν αντιλεγω. Απλα το να το παρω απο τη φυση στο ενυδρειο μου καπως μου καθεται ακομα και θα μου διμηουργουσε αν το εκανα και μεγαλυτερο αγχος του τυπου, τωρα τι το εβαλα στο 50λιτρο, χωρις να το εχω βιοτοπικο οπως ηταν στη φυση του, χωρις να ειναι μεγαλο κοπαδι οπως ηταν πριν κλπ...

Τελος, το οτι δεν εχει αμμο κατω το ενυδρειο ειναι προβλημα?
Οχι στο 400αρι ηταν μια χαρα. Αυτο ελειπε.
Μολις μπηκαν στο 5αρι για αναπαραγωγη χωρις την παρουσια των καρδιναλιων αρχισαν τα προβληματα.
Γεννησε 3 φορες αλλα δεν γονιμοποιοντουσταν τα αυγα επειδη η φωλια τα διπλα στο φιλτρο ή γιατι απλα ηταν τζουφια τα ψαρια (απο ορμονες συνθηως που δινουν οι εκτροφεις για χρωματα)
Απο το κυνηγι για συνεχεις αναπαραγωγες "επεσε" η θηλυκια.
Την εβαλα στο μεγαλο και ησηχασε αλλα δεν εζησε για πολυ ακομα.
Ηταν και μεγαλουτσικη στην ηλικα (2.5 ετων). Ο αρσενικος εζησε ακομα ενα χρονο (3.5 εφτασε)

Σταθερες συνθηκες θελουν ολα τα ψαρια. Αυτο θελει και τελειως πεντακαθαρο νερο και σωστων παραμετρων (πολυ μαλακο και πολυ οξινο). Απλα τη "βγαζει" και σε οχι τοσο μαλακο και οξινο. Οχι σκληρο και αλκαλικο ομως.
Το ιδιο και οι αρλεκινοι.
Blackwater ψαρια ειναι κι αυτα.

Καποια apisto ειναι πιο ειρηνικα απο αλλα. Ανοιξε θεμα να σου απαντησουν κι αυτοι που τα διατηρησαν.
Τα cory ομως απεφυγε τα με Apisto ετσι κι αλλιως.

Δεν ειπα οτι προτιμαει και να ειναι φυλακισμενο.
Αν δεν μπορει να κινηθει και να συμπεριφερθει σωστα ναι ειναι φυλακισμενο.
Ενα κοπαδι καρδιναλιοι σε 400 λιτρα ειναι περιορισμενοι θα ελεγα, οχι φυλακισμενοι.
Το πειραμα που ανεφερα ειχε να κανει με αφρικανες που τους δωθηκε η επιλογη σε ελεγχομενο χωρο να μπουν σε κοπαδι μικροτερων ή μεγαλυτερων ψαριων.
Στο κοπαδι με τα μικροτερα ψαρια θα ειχα την αρχηγια.
Προτιμησαν να πανε στο κοπαδι με τα μεγαλυτερα ψαρια κι ας ετρωγαν ξυλο και ήταν πισω στην ιεραρχια, με αναταλλαγμα τις μεγαλυτερες πιθανοτητες επιβιωσης που δινει ενα κοπαδι με μεγαλα ψαρια και ετσι θα ειχα στη συνεχεια την ευκαιρια τους οταν δυναμωσουν και μεγαλωσουν πολυ να παρουν και την αρχηγια.
Συμπερασμα "η επιβιωση πανω απο ολα".

Η φιλοσοφια παντως που αφησες να εννοηθει (εστω υπερβολικα παραφρασμενη) "δεν ειναι αγριο" - βαλτο οπου ναι", δεν ειναι σωστη.
Και τα εκτροφης σε βιοτοπικα και σωστα ενυδρεια με σωστο νερο πρεπει να τα βαζουμε.
Αλλιως φυλακισμενα ειναι κι αυτα.

ΥΓ η αμμος για cory και ραμιρεζι ειναι must, για apisto δεν ειμαι σιγουρος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02139 seconds with 11 queries