Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #67  
Παλιά 26-02-14, 10:56
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από systemdennis Εμφάνιση μηνυμάτων
σε ξαναενοχλώ:

1. το φίλτρο που έχω πρακτικά πρέπει να καθαρίζεται τελείως ή το αφήνουμε να αναπτύξει βιολογία; σε ρωτάω γιατί το έχω βγάλει μια φορά και το έπλυνα τελείως, μήπως δεν κάνει; επίσης καθαρίζω κάθε εβδομάδα τα φίλτρα της αντλίας που εκεί μαζεύει πολύ άλγη.

2. είπαμε ότι τον καταρράκτη τον έχω 23 ώρες για να ανακυκλώνει το νερό και να οξυγονώνεται. με την αντλία που πάει στο φίλτρο την έχω συνολικά 6 ώρες την ημέρα, χρειάζεται ενδεχομένως περισσότερη ώρα; είναι 3900lt / h

3. η αιωρούμενη άλγη καταπολεμείται μέσω της λάμπας UV (το νερό είναι πεντακάθαρο), με την άλγη που κατακάθεται στα τοιχώματα και στον πάτο, έχουμε καμιά λύση; την καθαρίζουμε χειροκίνητα ή υπάρχει κάποιος καλύτερος τρόπος; την ανακάτεψα πριν μέρες και το νερό έγινε τόσο πράσινο που ήθελε μια μέρα για να καθαρίσει (θα ανεβάσω και σχετικές φωτογραφίες)
1. Το φίλτρο πρέπει να καθαρίζεται με νερό από την λίμνη. Μην ξεχνάμε ότι περιέχει βιολογία. Το νερό από την βρύση μπορεί να την καταστρέψει.

2. Έχω μπερδευτεί λίγο με την αντλία –φίλτρο – καταρράκτη που έχεις. Αν θυμάμαι καλά έχεις μια λίμνη 2700λτ και αντλία 3900λτ/ω. Αν είναι έτσι τα πράγματα, η αντλία σου είναι μικρή για την λίμνη σου. Το νερό στο φίλτρο σου πρέπει να κυκλοφορεί 24 ώρες το 24ωρο.

3. Φαντάζομαι ότι αναφέρεσαι για την τριχοειδή άλγη. Το να έχει 1-2 δάχτυλα στα τοιχώματα δεν είναι πρόβλημα. Όταν μεγαλώσει είναι. Ο χειροκίνητος καθαρισμός είναι μπελάς. Κανονικά πρέπει να βρεις την αιτία που δημιουργείτε (ταΐζεις πολύ και περισσεύει τροφή?, υπάρχει ελλιπής φίλτρανση? κτλ). Υπάρχει και ο τρόπος με το αλάτι αλλά θα αφήσω τον GIANNHS KOI που το κατέχει καλύτερα να το αναλύσει.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01721 seconds with 11 queries