Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #36  
Παλιά 09-04-17, 11:58
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikosGus Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ που διάβασα τώρα το θέμα σου σε βρίσκω πολύ επιπόλαιο. Θα μπορούσε ένα παιδί να βάλει το κεφάλι του μέσα στη λίμνη για να μετρήσει μέχρι το εκατό και να πνιγεί! Ασε που θα μπορούσε το χειμώνα να βάλει τα πόδια του, να μετρήσει μέχρι το χίλια και να πάθει πνευμονία! Αν ήμουν ψυχολόγος με όρεξη θα έψαχνα γιατί όταν μαζευόμαστε σπίτι μου και βλέπουν την λίμνη μου επισημάνουν χίλιους δυο κίνδυνους και όταν μαζευόμαστε σπίτι του φίλου μου Στράτου που έχει πισίνα δεν περνά από το μυαλό κανενός ενώ έχουν και τα δύο τον ίδιο βαθμό επικινδυνότητας. Μάλλον είναι η ίδια ψυχολογία που όλοι διαμαρτύρονται φωναχτά σε ένα σούπερ μάρκετ στην ουρά για ένα ακόμη ταμείο, ενώ στην τράπεζα το ψυθιρίζουν.
Θα διαφωνήσω καθώς με τη λογική αυτή, θα πρέπει να μαζέψουμε και όλες τις πέτρες γιατί ένα παιδί πάνω στο παιχνίδι ή στον καυγά θα την πετάξει στο κεφάλι του άλλου παιδιού ή να κόψουμε τα δέντρα της αυλής αφού τα παιδιά μπορεί να αναρριχηθούν και από μια πτώση να σπάσουν κάνα χέρι ή πόδι ή να πάθουν μεταξύ άλλων ρήξη σπληνας όπως έπαθε ενα παιδάκι στην πόλη μου. Αν ο εκπαιδευτικός έχει δώσει στα παιδιά να καταλάβουν τι ρόλο παίζει η λίμνη στην αυλή και για ποιο λόγο τη φτιάξαμε και τη διατηρούμε (ούτε για βουτιές, ούτε για ποδολουτρα αλλά για τη διαβίωση κάποιων ειδών), τότε αυτό το εγχείρημα είναι μια αφετηρία για ένα σπουδαίο,γεμάτο ενδιαφέρον μάθημα για τα παιδιά που ξεκινά από την κατανόηση της λειτουργίας της φύσης μέχρι τον τρόπο με τον οποίο θα διατηρούμε σωστά έναν υδροβιότοπο με ζωντανα. Η γνώμη μου είναι πως οι κίνδυνοι πάντα θα υπάρχουν με ή χωρίς τη λίμνη, ο εκπαιδευτικός όμως (στην προκειμένη περίπτωση) είναι εκείνος που θα τους μηδενίσει. Ο Σταύρος δεν είναι κανένα επιπόλαιο και ανευθυνο παιδάκι, ξέρει τι έχει φτιάξει, ξέρει τους πιθανούς κινδύνους (γι' αυτό και η επένδυση της λίμνης με τις καλαμιές και το ύψος του τοιχίου), έχει την ευθύνη και το ξέρει, και προσωπικά τον ξανασυγχαίρω γι' αυτό και ζηλεύω που τα παιδάκια μου δεν είναι εκεί να χαιρονται τη λίμνη και να μαθαίνουν τόσο ενδιαφέροντα πράγματα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01607 seconds with 11 queries