Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 10-01-12, 08:23
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stubu Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα Βασίλη, σχετικά με το σημείο βρασμού θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλω, αν και οι 40-45 βαθμοί δεν είναι λίγοι, όσο για τον πάγο όπως σου έγραψα, είδα ότι τα ψάρια αντέχουν, και στην περιοχή της Βραυρώνας δίπλα στην θάλασσα σπάνια πιάνε χιόνι, ή έστω 0 βαθμούς.
Ηλία, τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως τα νομίζεις. Τα συγκεκριμένα ψάρια ονομάζονται κρύου νερού. Ανέχονται ανώτατες θερμοκρασίες στο νερό, ελάχιστο πιο πάνω από τους 30ο κελσίου και αυτό υπό προϋποθέσεις. Οτιδήποτε άλλο κάνεις απλά ΔΕΝ προσφέρεις τις κατάλληλες δυνατές συνθήκες στα συγκεκριμένα ζώα. Τα χρυσόψαρα σε σωστές συνθήκες μπορούν να φτάσουν το μέγεθος των 25 εκατοστών και τα κοι 75-100 εκατοστά. Οπότε μόνο το τελικό μέγεθος να πάρεις, θα διαπιστώσεις ότι ο όγκος της λιμνούλας σου είναι πολύ πριορισμένος, τουλάχιστον για έξω όπου δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά για σταθεροποίηση των συνθηκών.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stubu Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάποιο είδος επιφανειακού γρασιδιού θα έλεγα, δεν ξέρω την ονομασία, αλλά έμοιαζε με πολύ μικρό τριφύλλι, δοκίμασα, αλλά πάλι χάνεις τα ψαράκια και δεν τα βλέπεις, και από τότε που έβαλα την λάμπα χαίρομαι την όλη κατάσταση πολύ περισσότερο, πιθανόν το καλοκαίρι να βάζω μία μεγάλη ομπρέλα για ίσκιο από την μεριά του ήλιου, καθώς υπάρχουν και δέντρα που καλύπτουν την μισή περιοχή πάνω από την λίμνη.
Μάλλον θα εννοείς τη lemna minor, η οποία ναι κάποιες φορές χρειάζεται να αραιώνει. Σε μεγαλύτερα συστήματα το συγκεκριμένο φυτό δεν έχει καμία τύχη, καθώς καταναλώνεται σχεδόν άμεσα από τα μεγάλα χρυσόψαρα και κόι. Παρ'όλα' υτά το θεωρώ ως πολύ καλό φυτο για κάλυψη της επιφάνειας, καθώς είναι σπουδαίος ανταγωνιστής της αιωρούμενης και της τριχοειδούς άλγης.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stubu Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά όσο για αλγοφάγους είναι σίγουρο ότι δεν υπάρχουν για μη θερμαινόμενο νερό? Δηλαδή ο πωλητής από το τελευταίο Pet Shop που πήγα και θα μου φέρει λέει ψέματα?
Δεν λέω ότι λέει ψέματα Ηλία, αλλά από τις λίγες γνώσεις μου μπορώ να σου πω ότι αν βρήκε όντως ένα τέτοιο ψάρι, θα μπορέσει να το ονομάσει κιόλας καθότι θα είναι ο πρώτος που το είδε. Φυτοφάγα ψάρια κρύου νερού υπάρχουν αρκετά, αλλά ψάρια να μας "καθαρίζουν" από την άλγη όχι.

Εντελώς φιλικά, έτσι?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01658 seconds with 11 queries