Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 09-01-12, 23:19
stubu Ο χρήστης stubu δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2012
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Καλησπέρα Βασίλη και σε ευχαριστώ για την βοήθεια.


Η λιμνούλα υπάρχει εδώ και περίπου 15 χρόνια, πάντα είχε 5-6 ψάρια μέσα τα οποία ζούσαν για 6-7 χρόνια αλλά κάτι συνέβαινε και τα χάναμε, πολλές φορές θυμάμαι δεν είχανε τροφή για μήνες και από ότι φαινότανε δεν είχανε πρόβλημα, βλέπεις δεν μένω μόνιμα εκεί αλλά πηγαίνω μια φορά τον μήνα στους γονείς μου. Είχα μάλιστα δει την επιφάνεια παγωμένη, κάποτε με χιόνια αλλά τα ψάρια από ότι φάνηκε όταν ξεπάγωσε μετά από 2 ημέρες δεν είχανε κάποιο πρόβλημα.


Εδώ και 1-2 χρόνια τα ανάλαβα εκτός από το τάισμα που κάνει ακόμα η μητέρα που μένει εκεί.
Το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχουμε είναι η άλγη, ιδιαίτερα το καλοκαίρι, μετά από αλλαγή του νερού μέσα σε 2 εβδομάδες δεν έβλεπες τον πάτο και μετά από έναν μήνα άρχιζες να σιχαίνεσαι το νερό, όπου βιολογικά για τα ψάρια ίσως να ήτανε ιδανικά (δεν το πολυπιστεύω) αλλά οπτικά και από θέμα υγιεινής δεν ήταν και το καλύτερο.


Από το καλοκαίρι που βάλαμε την λάμπα και τις πέτρες φιλτραρίσματος χαίρεσαι να βλέπεις τα ψαράκια μόνο που αρχίζει να πρασινίζει ο πάτος, αν και άλλαξα πάλι μία φορά το νερό λόγω του ότι από τον αέρα γύρισε μία γλάστρα με τον υδρόβιο φυτό πάπυρο που είχαμε στην μέση.


Σχετικά με τις πέτρες βιολογίας (όπως τις είπε και ο πωλητής) αυτές βρίσκονται σε ένα μεγάλο πήλινο κιούπι έξω από την λίμνη όπου το νερό από την λάμπα UV πρώτα πέφτει σε ένα λευκό πανί (μοιάζει με φίλτρο αποροφητήρα) μετά είναι οι πέτρες και με φυσική ροή το νερό βγαίνει, μπαίνει σε ένα τεράστιο κοχύλι και ξαναπέφτει στη λίμνη.


Τώρα όσο για τα μεγέθη λάμπας και αντλίας, δεν τα ξέρω τώρα γιατί δεν βρίσκομαι κοντά τους για να τα δω, θα τα ξέρω σε 3-4 εβδομάδες αν είναι τόσο σημαντικό, πάντως ο πωλητής μου τα έδωσε για μέγεθος 180 λίτρων περίπου.


Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01444 seconds with 11 queries