Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #81  
Παλιά 06-01-15, 22:17
giorgos4789 Ο χρήστης giorgos4789 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2014
Περιοχή: κερατσινι
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Συντήρηση...
1.Αν βάλεις κάλτσα να την καθαρίζεις κάθε βδομάδα που θα κάνεις και αλλαγή νερού με νερό από την Α.Ο., ή και συχνότερα... Σε μένα που έχω scrubber και περισσότερο να την αφήσω δεν ανεβαίνουν τα νιτρικά
2.Ανάλογα με το πόσο το χρησιμοποιείς και πόσο μεγάλο κύπελο έχει, καθαρίζεις το κύπελο του σκίμμερ τακτικά, κυρίως λόγω αέριας βρώμας Επίσης καθαρίζεις και το σκίμμερ σου γενικότερα ανάλογα με τις οδηγίες του καθενός ανά 1-2 μήνες..
3.Για το scrubber, ξύσιμο ανά βδομάδα/10 μέρες.. Αν βάλεις chaeto, κουρεματακι αντλιστοιχα, αν δεν βάλεις τίποτα από τα 2, τιποτα..
4.Ενεργός άνθρακας, τον αλλάζω κάθε μήνα και προτιμώ να βάζω λίγη ποσότητα παρά να τον χρησιμοποιώ για λίγο κάθε 2-3 μέρες που προτείνουν πολλοί..
5.Αντλία, καθάρισμα εσωτερικά κάθε 2-3 μήνες κάνω εγώ..
6.Γέμισμα της ανπλήρωσης από Α.Ο. όταν τελειώνει το νερό, όποια μέθοδο και αν ακολουθήσεις..
7.Καθαρισμα με ξυδάκι εκτος αντλιας και σκίμμερ και του θερμαντήρα όποτε μπορείς καθώς πιάνει άλατα..
Αυτά για το sump, δεν ξέρω αν ξέχασα κάτι..

Συντήρηση για το ενυδρείο τώρα, ανάλογα τι μέθοδο θα επιλέξεις για την συμπλήρωση των στοιχείων που θα καταναλώνουν τα κοράλια σου, αν θα κάνεις αλλαγές από θάλασσα κλπ.. θα τα δεις στην πορεία όμως αυτά και θα πρέπει να κάνει και μετρήσεις μέχρι να βρεις τις δοσολογίες σου..
Επίσης καθαρισμό των λαμπών του καπακιού από το αλάτι που κολλάνε συνήθως, ανάλογα το ύψος που τα έχεις, καθαρισμό της άλγης στα τζάμια με ένα σκράπερ/σφουγκαράκι...
Αυτά μου έρχονται τώρα
Ελπίζω να σε βοήθησα..
Φιλε pagokofti με βοηθησες παρα πολυ!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01464 seconds with 11 queries