Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 22-01-11, 07:38
Troll Ο χρήστης Troll δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Eυχαριστω για τις απαντησεις σας! Ελπιζω με την βοηθεια σας να καταφερω να στησω ενα αξιοπρεπες ενυδρειο. Μετα απο τοσο καιρο που διαβαζω το forum, μολις τωρα καταφερα να αγορασω ενα μικρο ενυδρειο. Ειχα μεγαλεπιβολα σχεδια, αλλα τα οικονομικα μου δε μου επετρεπαν να προχωρησω. Οταν λοιπον ειδα στο Carrefour μια προσφορα που εδινε το ενυδρειο μαζι με το επιπλο του στην τιμη των €90 θεωρησα οτι ειναι μια ευκαιρια τουλαχιστον να κανω ενα ξεκινημα με το χομπυ. Κατι που θα αρεσε στα πιτσιρικια και... θα βελτιωνε το φενγκ-σουι του σπιτιου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Άντε καλή αρχή, μια χαρά τα πας, μόνο το χαλίκι σου είναι λίγο, αν θέλεις να πάνε καλά τα φυτά σου, θα σου πρότεινα να βάλεις άλλο τόσο, να πάει 7-8 εκατοστά.
Το χαλικι ειναι ~7 εκ στο πισω μερος του ενυδρειου και ~3 εκ μπροστα. Να βαλω κι αλλο? H κοκομετρια του δε ειναι 1-2 mm, θα ευδοκιμησουν τα φυτα με τη βοηθεια των ταμπλετων?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δες όμως το θέμα του στρωσίματος, βάλε μια αγγελία για μπόλι και πάρε και τα υπόλοιπα τεστάκια (κατα προτίμηση υγρά) για να μετράς τις παραμέτρους του νερού.
Εχω και τα τεστ για NO2 και NO3, αλλα επειδη οι τιμες ειναι μηδενικες, οποτε και δεν τις ανεφερα καν. Εχω τα υγρα τεστ της Sera. Ειναι αξιοπιστα ή να τα αλλαξω?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy
...επελεξες ενα τροπο στρωσιματος που θα παρει λιγο καιρο...
Το θεμα ειναι αν εχω ξεκινησει σωστα! Μεσα στο φιλτρο εχω σφουγγαρι και siporax. Ενδεικνυται το siporax για τετοιο φιλτρο ή να κοιταξω για καποιο αλλο υλικο?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01515 seconds with 11 queries