Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 26-12-16, 10:10
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

φυλλα καταπα εχουν στα ενυδρειομαγαζα.οχι σε ολα ομως,θελει λιγο ψαξιμο.
υπαρχουν και στο ebay φθηνοτερα,αλλα θα κανουν μερες να ερθουν.

στη χειροτερη βαλε αγγελια εδω μεσα να ζητησεις κανα δυο για αρχη και ταυτοχρονα παραγγελνεις απο ebay αν θες.
ισως εχω ενα η δυο φυλλα στο ντουλαπι.ενα εχω σιγουρα θα κοιταξω μηπως ειναι δυο...
αν θες ερχεσαι ηλιουπολη η σε βρισκω καπου και το/τα παιρνεις.
βοηθανε πολυ.

αλλιως παιρνεις αυτο που ειναι εκχυλισμα. http://www.oceannutrition.eu/product...duct=betta-spa
ισως χρειαστει να το παραγγειλεις κιαυτο σε μαγαζι αλλα μαλον θα ερθει πολυ γρηγοροτερα.(ειχα παραγγειλει απο aquario και μου το φερανε σε 3 μερες)

τα φυλλα τα ριχνεις μεσα και δεν τα βγαζεις μεχρι να λιωσουν.

καλη ειναι η τροφη που του δινεις αλλα καλο θα ειναι να παρεις μια ακομα για αλλαγη.προτιμησε κατι σε bloodworm.
https://www.sera.de/us/product/sera-...mueckenlarven/

γενικα τροφες πλουσιες σε πρωτεινες.
ακομη καλυτερα θα ηταν να επαιρνες κατεψυγμενες τροφες σκουληκια,αρτεμια κλπ,αλλα σε 15 λιτρα θα επιβαρυνεται πολυ το νερο με αυτες.δοκιμασε με το αποξηραμενο σκουληκι πρωτα και μετα βλεπεις.
αλλη μια που εχω δοκιμασει σε μονομαχους και την τρωγανε με πολυ ορεξη ειναι η haquoss betta gourmet.(απο aquario-δεν γνωριζω αν τις φερνει αλλο καταστημα)
υπαρχουν κιαλλες,αλλα αν ερθει η ωρα θα τα πουμε.
για αρχη θα δοκιμαζα το σκουληκι της sera.
και ταιζε εναλλαξ.

την τροφη της sera μπορεις επισης να τη μουλιαζεις σε σκορδοζουμο πριν τη δωσεις.
γενικως παντως,το ταισμα θελει ποικιλια.οποτε κοιτα να εχεις κανα δυο τροφες τουλαχιστον.αν μπορεις και τρεις,ακομα καλυτερα.

το πιο βασικο απο ολα ομως ειναι το νερο.
το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βρεις ενα 40λιτρο η 60 λιτρο ενυδρειο και να βαλεις το ψαρι.(βρισκεις τετοια φτηνα ειτε σε μαγαζια ειτε σε αγγελια εδω μεσα) η αν δε μπορεις οικονομικα,μπορεις να παρεις ενα πλαστικο κουτι αποθηκευσης απο ικεα κλπ,και να βαλεις το ψαρι εκει μεσα με φυτα κλπ μεχρι να βρεις καταλληλο ενυδρειο.η και για παντα φτιαχνοντας με το κουτι μια γλαστρολιμνη εσωτερικου χωρου. (εγω αυτο θα εκανα)

τα 15 λιτρα ειναι λιγα,οι συνθηκες του νερου μεταβαλονται ευκολα,και ο χωρος ειναι πολυ περιορισμενος.ολα αυτα προκαλουν στρες και το στρες προκαλει ασθενειες.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01959 seconds with 11 queries