Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 30-12-23, 21:56
grlv Ο χρήστης grlv δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2023
Περιοχή: Attik;h
Μηνύματα: 5
Exclamation Είμαι νέος και ΝΑΙ τα έκανα μαντάρα

Ακολουθεί "Σεντόνι"

Για οικονομία χρόνου, ως κλασικός νέος, μπήκαμε 2/12 σε ένα petcity, με τον μικρό που ήθελε από τον Άγιο Βασίλη ενυδρείο, και βγήκαμε με τον μικρό με ένα ενυδρείο 60l που είχε μέσα ένα φίλτρο HAILEA HE-400, έναν θερμαντήρα JBL S100, ψιλό χαλίκι για τον πάτο, βιολογικό Starter για το φίλτρο, ένα μπουκάλι Biotopol για αντιχλώριο και κάποια συνθετικά διακοσμητικά για να μπουν τα 2 θηλυκά και δύο αρσενικά Guppies και ένα χρυσόψαρο. (Δεν ξέρω πόσα λάθη χώρεσαν σε μια πρόταση )

Φυσικά κάναμε αυτό που ξέραμε τότε. Τα βάλαμε με την σακούλα μέσα να πιάσουν θερμοκρασία. Φυσικά το νερό δεν ζεστάθηκε στον χρόνο που μας είπε ο φίλος και εκεί επιστράτεψα την κατσαρόλα. Ευτυχώς δεν έβαλα από τον θερμοσύφωνα γιατί θα έμπλεκα και με κανένα χαλκό.

3/12 το χρυσόψαρο μπήκε δυστυχως σε γυάλα επειδή έτρωγε μπούλινκ από τα μικρότερα από αυτό Guppies.

4/12 είπαμε να ρίξουμε μέσα 4 μπλε γαρίδες οι οποίες μας είπαν ότι θα πρέπει να έχουν μειωμένο Ph έτσι λοιπόν εκτός των άλλων έφυγα με τύρφη σε κόκκους που μπήκαν χύμα στο φίλτρο και ένα κουτί με στικ τεστ για να παίρνω μετρήσεις.

7/12 αφού διάβασα ότι η αναλογία 1 προς 1 είναι λάθος στα Guppies όπως και σε άλλα ψαράκια είπα να προσθέσω άλλα 6 θηλυκά.

Στη συνέχεια 12/12 προστέθηκε ένα ξύλο από Skroutz, το οποίο είχε βράσει σε κατσαρόλα για 2 ώρες για να βοηθήσει και στο Ph και στη διακόσμηση. Επίσης άλλαξα μεγάλο μέρος του νερού με αποιωνισμένο για την άμεση μείωση της όποιας σκληρότητας με την σκέψη ότι στην πορεία θα δουλέψει το ξύλο και η τύρφη. Σκέψη για αντίστροφη ώσμωση ούτε καν γιατί μου είχαν φανεί ήδη πολλά τα χρήματα που είχα δώσει και οι μετρήσεις με τα στικ με καθησύχαζαν ψευδώς.

Συνεχίζοντας τις επεμβάσεις, αφού μάθαμε ότι τα συνθετικά λουλούδια είναι τοξικά, μας έκαναν δώρο κάποια συνθετικά από μπαμπού και μεταξύ και κάναμε την αλλαγή από τα πλαστικά.

Τότε ήρθε το νέφος από τα βακτήρια. Συνέχισα το διάβασμα ώσπου τότε έπεσα πάνω στο forum σας όπου και κόλλησα τόσο με την πληθώρα των θεμάτων αλλά με την ευγένεια των μελών ενώ επίσης με εντυπωσίασε η μεγάλη κοινότητα που υπάρχει στην Ελλάδα και δεν γνώριζα έως σήμερα.

Περιπέτειας συνέχεια (ξέρω τραβάτε τα μαλλιά σας όπως και εγώ τώρα που τα σκέφτομαι):

Έπειτα από την μελέτη, αποφάσισα να δοκιμάσω την λύση με την αεραντλία η οποία έκανε θαύματα. Σε ένα 24ωρο πάει και αυτό.

Η 4η τελευταία γαρίδα κράτησε για τουλάχιστον 2 εβδομάδες σημείο που είχε συμπέσει και με έντονο μύκητα του ξύλου που είχε λερώσει τα πάντα στο ενυδρείο.

Η προσπάθεια για καθαρισμό του ξύλου και σε συνδυασμό με την κακή εικόνα και το σχεδόν καθημερινό βούλωμα του φίλτρου με οδήγησαν στην αφαίρεση του ξύλου αφού κατάλαβα ότι δεν υπάρχει αρκετή βιολογία να φάει το φαγητό του μύκητα.

Τα προβλήματα του φίλτρου καθημερινά. Ξεκινώντας με την τμηματική αφαίρεση του άνθρακα και της τύρφης έως την αποκλειστική χρήση κεραμικών μακαρονιών (petcity) βελτίωσε την εικόνα του ενυδρείου, έδιωξε τις τανίνες και το ενυδρείο έδειξε έστω στο μάτι σε καλύτερη εικόνα.

Εκείνη η εβδομάδα προφανώς λόγω μικρού χώρου στην κασετίνα του εσωτερικού φίλτρου, είχα και τουλάχιστον 3 πλημμύρες αφού πέταγε το σφουγγάρι πάνω και τα νερά έβγαιναν έξω ακολουθώντας πολύ ρομαντικά την πορεία των καλωδίων. Φυσικά αυτό είχε ως αποτέλεσμα την αλλαγή νερού σε πολύ σύντομα διαστήματα. Αφού έδεσα με δεματικά το φίλτρο πάει και μετακόμισα πλέον το ενυδρείο σε σημείο που να μην ενοχλούν τα νερά, πάει και αυτό.

Φτάνοντας 22/12 επιστρέφει από τον δάσκαλο του ο μικρός με ρίζες από φυτά όπου ήταν η αιτία να διώξουμε εντελώς τα συνθετικά και δύο Ινδιανάκια που σήμερα έμαθα ότι είναι Serpae Tetra.

Ενώ ψάχνομαι με την μαύρη αραχνοειδή άλγη στην άκρη των φύλλων ορισμένων φυτών που έδειχναν να μην έχουν πιάσει και καλά (είχαν εξαρχής άσχημη εικόνα), διαβάζω στο φόρουμ για την πλύση των σφουγγαριών του φίλτρου με καυτό νερό βρύσης ενώ έως τότε το έκανα μόνο με ενυδρειακό νερό.

Και εδώ ξεκινάει το πανηγύρι.

Σε θέμα καθαρισμού, δύο φορές που το έκανα θεωρώντας ότι έκανα καλό, ναι μεν έφτιαξα το πρόβλημα βουλώματος του φίλτρου (έβγαζε πολύ βρώμα και τύρφη κολλημένη) . Σταμάτησε να βουλώνει ο υαλοβάμβακας και όλα καλά αλλά προφανώς εξαφάνισα την όποια βιολογία. Άρα ναι μεν πλύσιμο με καυτό νερό αλλά σκέφτηκα ότι αυτό ισχύει σε στρωμένο φίλτρο που έχει βιολογικό υλικό μέσα. Προφανώς εμένα η όποια βιολογία ήταν μόνο στο τελικό φίλτρο.

Σταθερός στις ρουτίνες μου και 28/12 και θεωρώντας ότι γλύτωσα τα έξοδα του κατά τα άλλα φοβερού Fluval εξωτερικού κάνω μέτρηση. Και επειδή η φύση δεν κάνει λάθη, τι έχουμε την τρίτη εβδομάδα? Κορύφωση των Νιτρικών!

Φυσικά επειδή με το ένα και με το άλλο είχε φύγει το 500άρικο, εξακολουθούσα να μετράω με τα στικς. ροζ το στικ, εγκεφαλικό εγώ . No2 στο θεό και ανιχνεύσιμα No3. Κάνω 50% αλλαγή με σκούπα, πάλι ροζ.

Φυσικά τιμές δεν είχα. Απλά να σας πω ότι επειδή διαβάζοντας καθημερινά το φόρουμ και παρακολουθώντας πολύ υλικό Ελληνικό και ξένο από Youtube, κατάλαβα ακριβώς τι αντιμετώπιζαν τα ψάρια τα οποία τα έβλεπα στον αφρό να παλεύουν να αναπνεύσουν.

Αποφάσισα να κόψω ότι άρρωστο ή μαραμένο φυτό είχα θεωρώντας ότι και αυτά αποσυντίθενται και ενισχύουν το πρόβλημα του άστρωτου φίλτρου.

Σχεδόν άυπνος από τη στεναχώρια μου πάω στη δουλειά χθες και με έτρωγε τι πρέπει να κάνω. Τα έξοδα πολλά αλλά το πάθος μεγάλο.

Χθες πήρα την απόφαση να βάλω ξανά το χέρι στην τσέπη για σωστές κινήσεις για τις οποίες εκεί θα ήθελα τις πολύτιμες συμβουλές σας.

Καταρχάς ανακάλυψα από το Forum και το Pet Supermarket που με βολεύει έστω και με ένα μικρό ταξίδι. Εκεί πήρα το Fluval 207 επειδή θεωρώ ότι το φίλτρο είναι το Α και το Ω (έκανε και το 107 αλλά έχω μεγάλες βλέψεις για το μέλλον) στο οποίο χώρεσαν όλα τα κεραμικά υλικά από το εσωτερικό φίλτρο. Ξέπλυνα τα φίλτρα με ενυδρειακό νερό μέσα στο φίλτρο και τον υαλοβάμβακα το ίδιο αλλά το νερό το επέστρεψα στο ενυδρείο. Μπόλι το φοβάμαι μην τυχόν και κληρονομήσουμε και καμία ασθένεια. Το φίλτρο το έβαλα να βαράει στο φουλ του, προς την γωνία για να μην γίνει πλυντήριο το ενυδρείο και στην αντίθετη πλευρά την αναρρόφηση. Έκανα επίσης δεύτερη ημέρα σερί 50% αλλαγή νερού με καλό καθάρισμα του υποστρώματος θεωρώντας ότι εκεί κρύβεται η αιτία λόγω ιχθυοφόρτωσης και ελλιπούς φιλτραρίσματος.

Εκεί, χθες, ενώ ήθελα να πάρω το Sera Nitrit-Minus μου είπαν καλύτερα να το παλέψουμε με "φυσικούς" τρόπους και μου έδωσαν από μία αμπούλα StopAmmo και BioDigest που μου είπαν ότι είναι Αμμωνία και βακτήρια και να κάνω αλλαγή 50% έπειτα από δύο ημέρες. Φυσικά στο άκουσμα της Αμμωνίας τρόμαξα αλλά προφανώς θα αποτελέσει τροφή για τα βακτήρια.

Επίσης σήμερα πήρα το Seachem Prime, το API Stress Zyme + και ένα υγρό τεστ No2 της Sera.

Να πω την αλήθεια μακάρι να μπορούσα να πάρω το σετ με τα υγρά τεστ της API αλλά ξέφυγα εντελώς οικονομικά και δεν ξέρω τι ακολουθεί μετά, πόσο μάλλον που θα πλήρωνα για ph test τα οποία λόγω των guppies και των αποτελεσμάτων που έχω έστω με τα στικς δεν με ανυσηχεί.

Επίσης πρόσθετα αρκετά φυσικά φυτά γρήγορης και αργής ανάπτυξης τα οποία να μην θέλουν ειδικό υπόστρωμα μιας και όλες οι αλλαγές γίνονται σε κατοικημένο ενυδρείο.

Στο αποτέλεσμα:

Με τελευταία αλλαγή χθες, ενώ με τα στικς έδειξε ότι έπεσαν τα No2, με το Sera τεστ μου βγήκε ένα χρώμα μεταξύ 1 και 2. 2ο εγκεφαλικό. Εκεί κατάλαβα ότι εάν πρίν έβγαινε πολύ πιο έντονο, ότι οι τιμές μου σε No2 ήταν πολύ πάνω από 2.
Πρόσθεσα prime στην 5πλάσια ποσότητα το οποίο λέει ότι μειώνει και τα νιτρικά.

Αύριο είναι η μεγάλη ημέρα της επόμενης αλλαγής. Από τη μια θέλω να κάνω μια γερή αλλαγή 90% αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι κάποια στιγμή πρέπει να ολοκληρωθεί και αυτό ο κύκλος του αζώτου και να ακολουθήσω τις οδηγίες για 50% αλλαγή κάθε δύο μέρες και προσθήκης API Stress Zyme +.

Όποιος άντεξε έως εδώ και έχει κάτι να συμπληρώσει εκτός από το να δώσω χρόνο στο ενυδρείο, καλοδεχούμενος.

Σύνοψη

60l ενυδρείο
Φίλτρο Fluval 207
Θερμαντήρας JBL S100
Ψιλό χαλίκι για υπόστρωμα
Πρώτη εκκίνηση 2/12 με άμεση κατοίκηση
Chror 0
Ph 7
Kh 5
Gh >6
No2 1<->2
No3 0-10

8 Guppies
2 Serpae Tetra
2 Zebra Snails
1 Apple Snail
1 Γλύφτης

Πριν

Μετά


Update:

Για να διώξω άλλον έναν παράγοντα είπα να μετρήσω No2 και στο νερό της βρύσης (Ποτέ δεν ξέρεις) και βγήκαν 0
Το Prime μάλλον κάνει ήδη δουλειά μετά από 4 ώρες. Σε νέα μέτρηση πήρα 0,5 <-> 1

Update2:

31/12 αλλαγή νερού 60% prime και stress prime + η μέτρηση στην πρώτη ώρα είναι με το στικ ίσα ίσα ανιχνεύσιμα No2 και με τα υγρά 0 με 0,5. Συμπέρασμα πρώτο ότι η αλλαγή βοηθάει κατεβάζει σημαντικά πλέον. Συμπέρασμα 2ο τα στικς όχι μόνο δεν είναι καλά. Είναι ακατάλληλα! Λογικά όταν τα στικ μου έδιναν ροζ έντονο εάν δεν είχα No2 5 θα είχα σίγουρα 4

Νέα μέτρηση αύριο με ηρεμία εφόσον δεν ταλαιπωρούνται τα ψαράκια.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,03321 seconds with 11 queries